HBeAg negatif kronik hepatit B infeksiyonlu hastalarda PCR yöntemiyle düşük hepatit B viremi düzeylerinin saptanması
Detection of hepatitis B viremia levels determined by a quantitative polymerase chain reaction assay in patients with HBeAg negative chronic hepatitis B virus infection
  1. Tez No: 171940
  2. Yazar: GÜLSEREN SEVEN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. KENDAL YALÇIN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
ÖZET HBeAg NEGATİF KRONİK HEPATİT B VİRÜS İNFEKSİYONLU HASTALARDA KANTİTATİF PCR YÖNTEMİYLE BÜŞÜK HEPATİT B VİREMİ DÜZEYLERİNİN SAPTANMASI AMAÇ: Kronik HBV infeksiyonunda viral yükün belirlenmesi hastalığın doğal seyrinin daha iyi anlaşılması, tedavi kararının verilmesi, tedavi yanıtının değerlendirilmesi ve ilaç direnci gelişiminin gösterilmesinde oldukça önemlidir. Bu çalışmada standart sıvı hibridizasyon yöntemleriyle serum HBV-DNA düzeyi tespit edilemeyen ancak aminotransferazlan devamlı yüksek seyreden HBsAg+/anti-HBe+ hasta grubu incelendi. Bu hastalarda diğer tüm etyolojik nedenler ekarte edildikten sonra aminotransferaz yüksekliğine neden olabilecek HBV'ye ait düşük viremi düzeyini saptamayı hedefledik. Ayrıca bu grup hastalan inaktif HBsAg taşıyıcılarından ayırt edebilecek bir viral cut-off değerinin varlığını saptamayı amaçladık. HASTA VE YÖNTEM: Çalışmaya HBsAg+/anti-HBe+, HBV-DNA'sı ise standart hibridizasyon yöntemiyle (Digene Hybride) saptanamayan 183, ALT' si normal ve yüksek olan hastalar dahil edildi. Hastalar biyokimyasal, hematolojik, serolojik, virolojik ve demografik yönden incelendi. Tüm hastalarda düşük viral DNA düzeyini saptamayı sağlayan ve kantitatif PCR yöntemi olan Cobas Amplicor HBV monitor testi kullanıldı. BULGULAR: Çalışmaya alman hastaların 25 'i dışlandı; 19'u HDV infeksiyonu, 4'ü NASH, 2'si siroz nedeniyle dışlandı. Kalan 158 hastanın 81'i ALT yüksekliği devam eden düşük viremi düzeyli kronik hepatit B (grup 1), 77' si ise inaktif HBsAg taşıyıcısından (grup 2) oluşmaktaydı. Yaş ortalaması 1. grupta 33. 78± 10.03, ikinci grupta ise 35.08±8.57 (p=0.384).
Özet (Çeviri)
SUMMARY DETECTION OF HEPATÎTİS B VtREMİA LEVELS DETERMİNED BY A QUANTITATIVE POLYMERASE CHATN REACTION ASSAY ÎN PATÎENTS WITH HbeAg NEGATIVE CHRONİC HEPATİTİS B VIRUS INFECTION OBJECTIVES: Detection of viremia levels in chronic hepatitis B virus infection is crucial in recognizing the state of the disease, deciding to start the therapy, determining te results of the treatment and indicating the drug resistance. In this study, patients with HBsAg+/anti-HBe+ and high aniinotransfefase, whose serum HBV-DNA levels were not detected with standard liquit hybridization assay were examined. We aimed to determine the level of low viremia of HBV infection that can lead to high aminotransferase levels after excluding other aethiological factors. Also we aimed to determine a viral cut-off value in discriminating these patients from inactive HBsAg carriers. PATIENT AND METHOD: 183 HBsAg+/anti-HBe+ patients whose HBV-DNA can not detected with standart hybridization assay (Digene Hybride), with high and normal ALT levels, were included. All biochemical,serological,virologic and demographic variables were examined.At all patients, quantitative PCR assay, Cobas Amplicor HBV monitor test, were used for detecting low viral DNA levels. RESULTS: 25 patients were exclude; 19 for HDV infection, 4 for NASH, 2 for chirrosis. Of remainder 158 patients, 81 patients were chronic hepatitis B with low viremia level with high ALT (group 1), 77 patients were inactive HBsAg carrier (group 2). Mean age was 33.78±10.03 in groupl and 35.08±8.57 in group 2 (p=0.384).