Uluslararası projelere finansman sağlayan fonlar ve oyun teoremi bazında ihale bedelinin öngörüsüne dair yaklaşım
Funds financing international projects and approach of foresighting tender price according to game theory
- Tez No: 172230
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. UĞUR MÜNGEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
ÖZET Türkiye'nin 2000'li yıllara geçişinde içinde bulunduğu ekonomik koşullardan dolayı; iktidardaki yönetimlerin kamu yatırımlarında kısıntıya gitmesi, Türk inşaat firmalarını alternatif pazar arayışına itmiştir. Bu çalışmada, Türk inşaat firmalarının iştirak edebilecekleri projeler ve bu projelere finansman sağlayan fonların organizasyonları, proje döngüleri, finansman koşulları gibi ana özellikleri tanıtılmıştır. 1- Dünya Bankası Grubu a. îmar Ve Kalkınma İçin Uluslararası Bankası (IBRD) b. Uluslararası Kalkınma Kurumu (IDA) c. Uluslararası Finans Kuruluşu (IFC) d. Uluslararası Yatırım Garantisi Ajansı (MIGA) 2- KFAED (Kuveyt Fonu) 3- ICSID (Yatırım Sorunlarının Çözümlenmesi îçin Uluslararası Merkez) 4- IDA (Uluslararası Kalkınma Kurumu) 5- ARAP FONU 6- SFD (Suudi Kalkınma Fonu) 7- BADEA 8- IFC ( Uluslar Arası Finans Kuruluşu) 9- IDB ( Uluslararası Amerikan Kalkınma Bankası) 10-EIF (Avrupa Yatın Fonu) İdarelerin tanınması, kurarları ve prosedürlerinin bilinmesi, kuralları bilinen bir oyunda daha başarılı olunmasını açısından önem arzetmektedir. Tez kapasamında, müteahhit firmaların %85'ine yakın kısmının; herhangi bir maliyet hesabına dayanmayan tahminler yaptıkları tespit edilmiştir. Piyasanın büyük bir kısmının kullandığı bu yöntem için oyun teoremi bazında bir yaklaşım geliştirilmiştir. Bu yaklaşımda, ideal bir ortam olarak; rakip her inşaat firmasında sağlıklı çalışan V1I1ihale departmanı olduğu, tahmin edilemeyecek sübjektif değerlerle (kişisel kaygılan, hırslar vs.) karar verilmediği bir piyasa şartlarında; ana prensipleri belirtilen prosesler kullanılarak, potansiyel rakip firmaların ihale bedelini tahmin etmek için bir araç oluşturulmuş;“îhale Bedelinin Talıminine Ait Tahminine Ait Yaklaşım”geliştirilmiştir. Öngörü hakkında şirketler açısında kullanılabilecek sadeleştirme, sınıflandırma ve genelleştirme yöntemleri hakkında bilgiler verilmiş, ihale bedelinin öngörüsüne yönelik uluslarası ve yurtiçi ihaleler kullanılarak önerilen yaklaşım açıklanmıştır. Yaklaşımın uygulamasında, geçmiş tarihli ihalelerde firmaların davranışları ile ihalelerin konu-ülke gibi ana özellikleri yorumlanıp, veri bankasında saklanması gerekliliği belirtilmiştir. İştirak edilecek yeni ihale ile, oluşturulacak veri bankasında; benzer özellikte ihalere ait, teklif bedellerinde etkili olacak aşağıdaki unsurlar ;. îş Veren İdare,. îşin Kontrollük Teşkilatı-Firma,. İşin Niteliği - Muhteviyatı,. Sözleşme Tipi ve Koşullan,. İhale Dönemi ve Yılı (Enflasyon, Piyasa Fak.). Doğa Koşullan,. Ulaşım Olanaklan,. Projenin Süresi,. Bilinmezlikler, gibi benzerlikler kıyaslanılarak her projeye“İhale Benzerlik Katsayısı”ve potansiyel rakip olarak değerlendirilen firmalara ait, ihale bedeline etkili olacak aşağıdaki unsurlar;. Ülke Deneyimi-İlişkiler,. İdareyle Olan İlişkiler,. İş Dalında Deneyim,. İşi Alma İsteği ( mevcut iş durumu, prestij). Makina Ekipman Durumu. Mali Durum (Kredibilite, Nakit Sermaya..). Teknik Kadro Durumuna göre için yapılan değerlendirme ve istihbarat çalışması sonucu her firma için“Firma Tehlike Katsayısı”hesaplamalarında tavsiyelerde bulunulmuştur. Yaklaşıma ait sonuçlar, gerçekleşen ihale sonuçlanyla karşılaştığımızda, önerilen yöntemle geliştirilen tahminlerin, yeter yakınsaklığı sağladığı gözlenmiştir. ıx
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Because of economic crisis in start of 2000s' and deduction decision of goverment on public investments, Turkish contractors start to search alternative markets. This study introduces Projects that Turkish contractors can join its' tenders and organization, project cycle, financial terms of funds that financing international projects. 1- The World Bank Group a. The International Bank for Reconstruction and Development (IBRD) b. The International Development Association (EDA) c. The International Finance Corporation (IFC) d. The Multilateral Investment Guarantee Agency (MIGA) 2- The Kuwait Fund for Arab Economic Development (KFAED) 3- The International Centre for Settlement of Investment Disputes (ICSID) 4- The International Development Association (IDA) 5- The Arab Fund for Economic and Social Development (AFESD) 6- The Saudi Development Fund (SDF) 7- The Arab Bank for Economic Development in Africa (BADEA) 8- The International Finance Corporation (IFC) 9- The Inter- American Development Bank (IDB) 1 0- The European Investment Fund ( EIF ) Have knowlaged about aouthorys' procedures and policies is important for victory in a rules known game. In this study, we detect that near to %85 of construction firms make guesses about tender prices without making any calculation. To method, used by most of construction firms in market, we produces an approach according to game theory. In this approach, under ideal conditons, that all candidate firms have a proper working tender departman, that all decisions made without unguessable subjective facts (personel care, passion, etc) recommended“Approach of Foresighting Tender Price”that can be a useful instrument to estimating tender prices or behaviours of potantial competitor firms according to processes, main principles are described. Useful knowledges for firms and approachs' applications, like methods of simplification, classification and generalization are described with internation and national real tender samples. While applying the approach, the importance of data bank containing; firms behavours and projects specifications like projects country, projects scope etc. in the past tenders. In a new tender, with comparing above mentioned subject that effect the tender price about project similarities we advice to score“Tender Similarity Factor”of every past project : Authority, Consultant Firm, Project Scope, Contract Type and Special, Tender Time or Year (Inflation, Market Conditions etc.) National Conditions, Road Conditions, Project Duration, Uncertainties, and about firm behavours we score“Firm Danger Factor”of every compatiitor firm with above mentioned subjects.. Work Experience in The Country and Market Relations,. Relations With Authority,. Experience in work scope,. Willing of wining the Bid,. Machinery Capacity,. Financial Capacity,. Technical Person Capacity, etc... Usufel advices made about Firm Danger and Tender Similarity factors that are the backbone of approach, using Hurwicz Rules. The comparison of the real tender results with the foresighted tender prices of approach given in the literature was in a good agreement. XI