Mekanik olarak kemiklerinden ayrılmış piliç etlerinin depolama stabilitelerinin tespiti
Determination of stroge stability of mechanically deboned chicken meat
- Tez No: 172349
- Danışmanlar: DOÇ.DR. MUSTAFA KARAKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi MEKANİK OLARAK KEMİKLERİNDEN AYRILMIŞ PİLİÇ ETLERİNİN DEPOLAMA STABİLİTELERİNİN TESBİTİ Rabia Betül ÖZKEÇECİ Selçuk Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Gıda Mühendisliği Anabilim Dalı Danışman: Doç. Dr. Mustafa KARAKAYA 2006, Sayfa 57 Jüri : Prof. Dr. Hasan YETİM Doç. Dr. Mustafa KARAKAYA Yrd. Doç. Dr. Cemalettin SARIÇOBAN Araştırmada, mekanik olarak kemiklerinden ayrılmış piliç boyun (MAPEB) ve gövde (MAPEG) etlerinin vakum ve açık ambalajlı olarak (-18°C)-(-20°C'lerde) dondurulup 24 haftalık muhafaza süresince, depolama stabilitelerinde meydana gelen değişim incelenmiştir. MAPEB ve MAPEG etlerinden alman ilk örneklerde (1. hafta) ve dondurularak depolanmış örneklerde ise 1., 4., 8., 12., 16., 20. ve 24. haftalarda; % su, protein, yağ ve kül miktarları, pH, thiobarbütirik asit (TBA), peroksit ve serbest yağ asitliği değerleri, kolesterol ve mineral madde içerikleri, pişirme kaybı ve su tutma kapasitelerine ait bazı kimyasal ve teknolojik analizler gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
L ABSTRACT M. Sc. Thesis DETERMINATION OF STROGE STABILITY OF MECHANICALLY DEBONED CHICKEN MEAT Rabia Betül ÖZKEÇECİ Selçuk University Graduate School of Natural and Applied Science Department of Food Engineering Supervisor: Doç. Dr. Mustafa KARAKAYA 2006, Pages 57 Jury: Prof. Dr. Hasan YETİM Doç. Dr. Mustafa KARAKAYA Yrd. Doç. Dr. Cemalettin SARIÇOBAN In the present research, the alterations in storage stabilities of mechanically deboned chicken neck (MDCNM) and carcass meats (MDCBM) frozen at (-18 °C)-(- 20°C) were investigated. The samples were either vacuum or nonvacum packaged and storaged for 24 weeks. pH value, % mouistre, protein, fat, mineral and total ash contents of MDCNM and MDCBM meats were determined in first week. The cholesterol, thiobarbutiric acid (TBA), free fatty acid, peroxide, cooking loss and water hold capacity values of frozen MDCNM and MDCBM meats were also determined in at the 1., 4., 8., 12., 16., 20. and 24. weeks.