Bazı yerli ve yabancı kökenli kaysı çeşitlerinin Adana koşullarına uyumu üzerinde araştırmalar
  1. Tez No: 172351
  2. Yazar: ATİLLA AYTEKİN POLAT
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ÖNDER TUZCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1986
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
- VIII - ÖZ Ülkemizin, özellikle Samandağ'dan Finike'ye kadar uzanan Akdeniz kıyıları erkenci kavsi yetiştiriciliği bakımından çok elverişli bir ekolojiye sahiptir. Nitekim, bölgemizde turfanda kaysı üretimi gün geçtikçe artmaktadır. Fakat bölgemiz için henüz standart, erkenci ve verimli kav si çeşitleri tespit edilmiş değildir. Bu adaptasyon deneme si, bu amaca yönelik olarak yerli ve yabancı sofralık kaysı çeşitlerinden kurulmuştur. Çalışmada çeşitlerin fenolojik ve pomolojik özellikleri üzerinde incelemeler yapılmıştır. Adana ekolojik koşullarında 98 kaysı çeşidiyle 1985- 1986 yıllarında yapılan bu çalışmada, verim, kalite ve erkencilik bakımından Precoce de Colomer, Canino (FE.), Precoce de Tyrinthe, Screara, J.Poulon, Sakıt 7, Sakıt 2, 07-K-09 ve 07-K-14 çeşitleri olumlu sonuç vermiştir, j^/
Özet (Çeviri)
- IX - ABSTRACT The mediterranean coasts of our country from Saman dağ to Finike have a suitable ecology for apricot growing. Although apricot growing is becaming popüler in this re gion, earlines, high yielding and standardisation has not been established yet. For this purpose this adaptation trial was carried out with native and foreign originated table apricot varieties by examining phenologic and pomolo- gic characters. In Adana ecological conditions during 1985-86 amongst 98 native and foreign varieties Precoce de Colomer, Canino (Fr.), Precoce de Tyrinthe, Screara, J.Foulon, Sakıt 7, Sakıt 2, 07-K-09 and 07-K-14 shoved better performance in regard to yield, quality, and earlines.