Betonarme döşemelerin taşıma gücü yöntemi ile incelenmesi
  1. Tez No: 172352
  2. Yazar: YAŞAR GÜLLÜ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. CENGİZ DÜNDAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1986
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
107 6. ÖZET Bu çalışmada çeşitli sınır şartları ve geometriye sahip döşemelerin değişik yükler altında çözümleri taşıma gücü ve elastik teoriye dayanan yöntemlerle yapılmıştır. Ayrıca laboratuvarda hazırlanan döşeme numuneler statik yük altında deneye tabi tutularak yük-deformasyon ilişkileri ve kırılma yükleri saptanmıştır. Teorik çözümlerle deney sonuçları karşılaştırıldığında taşıma gücü teorisi ile elde edilen sonuçların de- neyle bulunan sonuçlara daha yakın olduğu gözlenmiştir. Diğer taraftan karmaşık geometriye sahip döşemelerin çözümünde taşıma gücü yöntemi diğer elastik teoriye dayanan yöntemlere göre sonuca kolayca götürebilmektedir. Ayrıca elastik teoriye dayanan yöntemler arasın- da TS-500, Şerit ve Daller yöntemleriyle çözümler yapılmış ve sonuçlar karşılaştırılmış tır. TS-500 de döşeme çözümleri için verilen formül ve tablolar teorik ve deneysel sonuçların birleştirilmesi sonucu elde edildiğinden elastik teoriye dayanan yöntemler içinde gerçeğe en yakın sonucu vermektedir ne varki yöntemin uygulanmasında ele alınan döşemelerin uniform yüklü ve dikdörtgen geometriye sahip olması gerekmektedir. Taşıma gücü yönteminde akma çizgileri deseninin önceden saptanması gerekmektedir. Desenin bulunmasında güçlük olması halinde model deneyleri yapılarak gerçekçi desen elde edilebilmektedir. Ayrıca dört tarafından oturmuş dikdörtgen plakaların akma çizgileri desenini ardışık yaklaşımlarla bulunan BASIC dilinde kodlanmış bir bilgisayar programı çalışmanın sonuna eklenmiştir.108 Çeşitli örneklerin verilen bilgisayar programı ve el ile çözümleri yapılmış olup çözüm sonuçları karşılaştırılmıştır. Sonuç olarak taşıma gücü yönteminin daha pratik daha gerçekçi ve daha ekonomik sonuçlar verdimi gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
109 T. SUMMARY In this study, slabs with various boundary con- ditions and geometrical shapes under different types of loads were analyzed by both the ultimate strength and the working stress methods. Slab specimens prepared in the laboratory were subjected to static loading tests, and their load-deformation relationships and the ultimate loads were determined, also. By compraring the results of the computations by both- methods with the test results, the values given by the ultimate strength method were found to agree with the test findings more closely. Moreover, in the analysis of slabs with complex geometrical shapes the ultimate strength method requires less computational effort, yet supplies more rigorous results than the methods based on the working stress prin- ciple. Solutions were obtained by the Turkish Standard 500, strip, and Daller methods, which are in the working stress category, also, and the results were compared with each other. The formulas and the tables given in TS 500 for slab analyses produce the most realistic results among the three methods mentioned because they have been genera- ted as a result of sound theoretical and experimental studies. A disadvantage of this method, however, is that the slabs to be analyzed must be of a rectangular shape, and be under uniform loads. In the ultimate strength method the yield line pattern has to be determined beforehand. In case difficulty110 ia encountered in predicting the pattern, by performing model tests realistic yield line formations can be deter- mined. A computer program in BASIC language to indicate the yield line pattern of a rectangular plate supported at all its four sides has also been included at the end of this study. Various example problems were solved both manually and by using the program, and the results were compared. In conclusion, the ultimate strength method for analysing slabs has been found to yield more practical, realistic, and economical results.