Polidiasetilenlerin optik ve ısısal özelliklerinin incelenmesi
- Tez No: 172484
- Danışmanlar: DOÇ.DR. NURETTİN BALCIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 1986
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
iv ÖZET Polidiasetilenler in ısı, ışık ve çözücü etkisiyle optik özellikleri kuvvetle değişmektedir. Bu değişikliğe yol açan etkenlerin poliner moleküllerinde doğrudan deneysel olarak incelenmesi çözünürlüklerinin azlığı nedeniyle güç tür. Bu çalışmada önce kolay çözünebilen düşük molekül ağırlık lı pol id iaşe t ilen oligomerleri sentezlenerek bu özelliklerin incelenmesine çalışılmış ancak çözeltide elde edilen oligomerlerin karmaşık yapıda olması nedeniyle amaca uygun olmadığı saptanmıştır. Model bileşik olarak sentezlenen trans-l,6-di£enil-3-hek- sen-l,5-diin ve trans-1,6 - dimes it il-3-heksen-l,5-diin ısısal ve fotokimyasal olarak kolayca s is izomerlerine dönüşmektedir. Bu değişme ilk bileşiğin soğurma spektru=- nuridan fazla belirgin bir değişiklik yaratmazken ikinci bileşikte orto-konunundaki metil gruplarının sterik etkileşmesi nedeniyle düzlemsellik engellenmekte ve konjugasyon derecesi düşerek spektrumda maviye kaymaya yol açmak tadır. Trans-l,6-dimesitil-3-heksen-l,5-diin ve trans po- 1 id iaset ilenler in davranışlarmdaki benzerlik her iki du rumda da optik özelliklerde gözlenen değişikliğin trans- sis izomerleşmesini izleyen substitüentlerin sterik etkileşmesini ve aynı zamanda moleküldeki kon jugasyon derece sini azaltan bir konformasyon dönüşmesi sonucu olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The optic properties of polydiacetylenes are strongly changed by heat, light, and solvents. E xperimantal Investigation of the effect of those parameter directly on polymer molecule is very diffucult due to their hard solubilities. In the present work, soluble low molecu- ler weight oly goners of the diphenyldiacetylene are synthesized, thermally or in the presence of cat ionic species In the solution. Due to non-unique character of the obtained oly goners, however, this work did not continued The synthesized model compounds trans-l,6-diphenyl-3-hexen 1,5-diyne and trans-l,6-dinesityl-3-hexen-l,5-diyne under went readily to trans-cis is öneriz at ion by termal and photochemical treatment. Trans-cis isomer izat ion did not affect the absorbtion spectra of the former compound enormously. There is a considerably blue-shift in the absorbtion spectra of the c is- isomer of the second model campound, however which is probably caused due to conformational rotation of the phenyl rings in order to ;: reduce the steric effects of the ortho-subs t ituents, This is also caused a shortening of the conjugation lenght of the molecule. F^mthesimilarity, it is concluded that the chantj.. zf the optical properties of the polydiacetylenes can be explained by the same mechanism.