Kafes tavukçuluğunda yuurta toplama zamanının ve sayısının kırık yumurta oranına etkisi
- Tez No: 172510
- Danışmanlar: DOÇ.DR. AHMET TESTİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1985
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
VI öz Bu araştırmada; kafes tavukçuluğunda yumurta top lama sayısı ve zamanının, kırık ile çatlak yumurta miktarına olan etkileri üzerinde durulmuştur. Üç değişik yumurta toplama sayısı ve zamanı (I. toplama günde 6 defa; II. toplama günde 4- defa, ilk top lama saat 8. 00' de ; III. toplama günde 4- defa fakat ilk toplama saat 9.30 da) bateri tip kafeslerde, üç değişik kafes beşiği şekline (lastik ve tel gerdirilen kafes beşikleri ile yetiştirici kontrol grubu) uygulanmış ve bu uygulamaların kırık ile çatlak yumurta miktarına olan et kileri araştırılmıştır. Kırık ve çatlak yumurta oranı bakımından, uygulamalar arasında önemli farklılıklar görülmüştür. Bu bakım dan en iyi sonuç; yumurta toplama sayısı ve zamanı yönün den sırasıyla I., III. ve II. uygulamalardan, kafes beşiği şekli yönünden ise lastik, tel ve yetiştirici kont rol grubu beşik şekillerinden alınmıştır.
Özet (Çeviri)
VII ABSTRACT This study was conducted in order to investigate the effects of egg collection time and frequency on the amount of cracked and broken eggs in caged layers» The effects of three different cage cradles (1. rubber, 2, wire, 3« producer conditions) and three diffe rent time and frequency of egg collections (I. 6 times/day} II. 4 times/day-first collection at 8 «00 am; III, 4 times/ day~first collection at 9.30 am,) on the amount of cracked and broken eggs were investigated in battery type cages.