Metalurji eğitiminde kristal sistemleri, miller indisleri, elementlerin tanıtımı ile metalurji terimleri sözlüğü bilgisayar programlarının geliştirilmesi
- Tez No: 2593
- Danışmanlar: PROF.DR. E. MUSTAFA UYGUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 1987
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
.ÖZET Mehmet TÜRKER Yüksek Lisans Tezi Gazi Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü ANKARA Temmuz 1987 Bu tezde, Basic dilinde bilgisayar programlama ve bilgisayar destekli eğitim konularında araştırma yapılmıştır. Kullanılan bilgisayar Apricot Fle, işletim sistemi MS-DOS, dil GW-Basic'tir. Bilindiği gibi Apricot Fle, Milli Eğitim, Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından birçok okula dağıtılmıştır. Bu bilgisayarlar için yeterince yazılım bulunmamakta ve kullanım için de ülkemizdeki bilgi birikimi alt seviyede kalmaktadır. Çalışmada, kristal sistemleri, Miller indisleri, elementlerin tanıtımı ve peryodik cetvel ile çok dilli Metalürji terimleri sözlüğü konularına girilmiştir. Kristal şekilleri bilgisayara çizdirilerek kafes parametreleri şeklin yanında verilmiştir. Miller indislerinde, verilen (h k 1) değerlerine göre doğrultu ve düzlemler bilgisayara çizdirilmekte ve düzlemlere isabet eden atomlar gösterilmekte, istenirse atomların genel görünümü de gösterilebilmektedir. Elementler konusunda, metaller kısmındaki elementlerin orbitallerî ve atomları çizdirilerek o elementler hakkında bilgi verilmiştir. Son olarak da Metalürji terimleri sözlüğü hazırlanmıştır. Bu sözlükte verilen bir sözcük veya deyimin karşılığını diğer üç dilden almak mümkündür. Çalışılan diller.Türkçe, İngilizce, Fransızca ve Almanca' dır.
Özet (Çeviri)
II ABSTRACT Mehmet TÜRKER M.S. Thesis Gazi University Institute of Science and Technology ANKARA July, 1987 A research about basic programming and utilization of computer in educational fields is made in this thesis. Apricot Fie computers, MS-DOS operation system and GW-basic language were used. As it is known, a large number of Apricot Fie computers were sent to various schools by the Ministry of Education Youth and Sports. There is not enaugh software and sufficient information about use- those computers our country. In this thesis, crystal systems, Miller indices, descriptions of elements and periodic table and a dictionary of Metallurgical terms have been studied. The crystal figures drawn and the structural parameters written by the computer are shown in this study. In Miller indices according to the parameters given, direction and planes were drawn with the computer and the atoms are shown pointing to the planes, and if it is required, general appearences of the atoms are indicated. In the subject of elements, the orbits and atoms of the elements, in the part of metals, are drawn with the computer and the necessary information is given. Finally, a dictionary part uas prepared for the terms of Metallurgy. In this dictionary, it is a posible to find theIll equivalents of a word or an idiom in three other languages. The languages used are Turkish, English, French and German. -