Çocukluk çağı obezitesinin karotid arter intima-media kalınlığı üzerine etkisi
  1. Tez No: 172512
  2. Yazar: HAKAN BALTA
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. YILDIZ DALLAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
VII- ÖZET Obezite gelişmiş ülkeler yanında gelişmekte olan ülkelerin de önemli bir problemidir. Çocukluk çağındaki obezite erişkin yaş grubunda ortaya çıkan bir takım hastalıkların hazırlayıcısı olabilir. Bu çalışmada erişkin yaş grubunda ortaya çıkan aterosklerotik kalp hastalığının hazırlayıcı faktörü olan karotid arter intima-media kalınlığı ile çocukluk çağı obezitesi arasındaki ilişki araştırıldı. Çalışma Mart 2006 ile Nisan 2007 yıllan arasında, yaşlan 6 ile 15 arasında değişen, 75 obez (39 erkek, 36 kız) ve 40 kontrol (23 erkek, 17 kız) çocuk üzerinde gerçekleştirilmiştir. Obez ve kontrol grubundaki olgularda antropometrik parametrelerden tansiyon, bel çevresi, VKI, cinsiyet ve puberte ile karotid arter intima-media kalınlığı arasındaki ilişkiye bakılmıştır. Her iki gruptaki olgularda biyokimyasal parametrelerden açlık kan şekeri, insülin, HOMA-IR, trigliserid, kolesterol (LDL, VLDL, HDL), homosistein ve Lipoprotein A seviyeleri ile karotid arter intima-media kalınlığı arasındaki ilişkiye bakılmıştır. Antropometrik parametrelerden bel çevresi, takvim yaşı, ve kemik yaşı ile karotid arter intima-media kalınlığı arasında doğrusal korelasyon olduğu, biyokimyasal parametrelerden ise insülin, HOMA-IR, VLDL kolesterol, LDL kolesterol, total kolesterol, Lipoprotein A, homosistein konsantrasyonları arasında istatistiksel anlamlı ancak zayıf korelasyon ; açlık kan şekeri ve trigliserid ile istatistiksel anlamlı ancak güçlü korelasyon saptanmıştır. Obez çocuklarda yaşa bakılmaksızın karotid arter intima-media kalınlığının kontrol grubuna göre anlamlı derecede artışı görülmüştür. Sonuç olarak obezitenin çocukluk çağında başlangıç göstermesi ve obezitenin karotid arter intima-media kalınlığı üzerine istatistiksel olarak anlamlı etkisi nedeniyle aterosklerotik kalp hastalığı temeli çocukluk çağmda atılmaktadır. Obezitenin engellenmesi lipid profilinde, insülin duyarlılığında ve karotid arter intima-media kalınlığı artış eğilimini de önleyeceği düşüncesindeyiz. 52
Özet (Çeviri)
VHI- SUMMARY Obesity has been epidemiological health problem in developed country. Childhood obesity may be öne of the predisposing risk factor for atherosclerotic vascular diseases in adult life. in this study, the relation between common carotid artery intima-media thickness and childhood obesity was investigated. Study was conducted in 75 obese (39 male, 36 girl) aged 10,8 ± 2,03 yearsand 40 control group (23 male, 17 girl) aged 0,9 ± 2,1 years between March 2006 and April 2007. The relations were investigated between weight, height, body-mass index, gender, waist circumference measurement and common carotid intima-media thickness. The relationship between carotid intima media thickness and fasting blood glucose, fasting insulin, HOMA-IR, triglycerides, cholesterol (LDL, VLDL, HDL), homosistein and lipoprotein a levels as a biochemical parameters for obesity was also investigated. Between anthropometric parameters, waist circumference, chronological age, bone age and common carotid intima-media thickness showed statistical important linear correlation. As a biochemical parameters, fasting insulin levels, HOMA-IR, total cholesterol, VLDL cholesterol, LDL cholesterol, total cholesterol, lipoprotein A levels showed statistical weak important correlation with common carotid intima media thickness; however, fasting blood level and fasting triglyceride levels showed statistical important correlation with common carotid intima media thickness. Carotid intima media thickness in obese children was thicker than control group without dependent to age and the difference was statistical important. Conclusion; childhood obesity is important risk factor for common carotid intima media thickness which has been attributed öne of the risk factors for atherosclerotic vascular disease in adulthood life. Preventing obesity will improve lipid profile, insulin sensitivity and common carotid intima media thickness. 53