Çocukluk çağı aritmilerinde sol ventrikül fonksiyonlarının iki boyutlu ekokardiyografi ile değerlendirilmesi
- Tez No: 2740
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 1988
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
ÖZET Çocukluk çağındaki kardiyak aritmilerin sanıldığı gibi seyrek olmadığı.“24 saatlik ambulatuvar EKG monitör”sistemlerin uygulamaya girmesiyle ortaya çıkmıştır. Aritmiler çoğu zaman benign olarak kabul edildiğinden çocuk larda aritmilere bağlı kardiyak ve periferik hemodinamik değişiklik lerin üzerinde fazla durulmamıştır. Ayrıca bunların uzun süreli prog- nozlarını yansıtan veriler de yeterli değildir. Biz çalışmamızda, aritmili olgularımızın sol ventrikül fonksiyon larını, non invaziv bir teknik olan iki boyutlu ekokardiyografik yön temle ölçerek, ortaya çıkan kardiyak hemodinamik değişiklikleri saptamayı amaçladık. Buna göre atriyal aritmilerde kardiyak fonksiyonlar normal sınırlarda bulundu. Buna karşın ventriküler aritmilerdeki değerler normalden düşüktü. Aritmi olgularının tamamında ise kardiyak fonksiyonlar kontrol olgularına göre düşük bulundu ve bunların istatistik olarak önemli olduğu tesbit edildi. Araştırma sonucu elde ettiğimiz veriler, kardiyak aritmili ço cuk olguların klinik takiplerinde iki boyutlu ekokardiyografik yönte min kullanılmasının ve kardiyak fonksiyonlarının ölçülerek objektif bir şekilde izlenmesinin bu çocukların tedavi düzenlemesi, uzun ve kısa süreli prognozlarının saptanması açısından pratik yararlarının olacağını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY After the 24 hour ambulatory ECC monitoring system has become available, it has been demonstrated that the cardiac arrhyt- mias in childhood are not as rare as thought before. As, in children, arrhytmias are mostly considered to be benign, cardiac and peripheral hemodynamic changes due to arthyt- mias are usually ignored. Furthermore, data on their long term prognosis are not sufficient either. In our study we aimed to determine the cardiac hemodynamic changes in the arrhytmic patients by measuring the left ventricular functions using the“two dimensional echocardiography”which is a non invasive technic. According to the results, cardiac functions in atrial arrhytmias were found out to be normal. However, in ventricular arrhytmias, the cardiac functions were decreased. The cardiac functions of all the arrhytmic patients were found to be low, when compared with the control group and this was statistically significant. Our results suggest that, it would be practically useful to use two dimensional echocardiography in measuring the cardiac functions of arrhytmic patients which is an objective criteria for determining the prognose, the management and follow-up of these patients.