Çukurova koşullarında rodosotu (Chloris gayana Kunth) ve yonca (Medicago sativa L.)'nın karışım olarak yetiştirilme olanakları üzerinde araştırmalar
  1. Tez No: 172515
  2. Yazar: VEDAT AĞANOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. TURAN SAĞLAMTİMUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1985
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
- VI - öz Bu çalışma, Çukurova koşullarında yetiştirilen, çeşitli Rodosotu (ChlorİB gayana Kunttı.1 - Yonca (fcedicago sativa L.) karışımlarının yem verimi ve kalitesini saptamak amacıyla yapılmıştır. Bu çalışma sonucunda % 50 veya daha fazla Yonca içeren karışımların daha yüksek verim verdiği saptanmıştır. Rodosotu ve Yonca' nın saf ekimlerinden elde edilen verimler karışımlara göre dan" düşük bulunmuştur. En yüksek verim 2 sıra Rodosotu ile 2 sıra Yonca içeren karışımdan elde edilmiştir. Bu karışım 6428 kg/ da yaş ot verimi, 1654 kg/ da kuru ot verimi vermiştir.
Özet (Çeviri)
- VII - ABSTRACT This study was conducted to determine forage yields and forage qualities of various Rhodes grass (Chloris gayana Kunth) - Alfalfa Quedicago sativa L.) mixtures grown "under Çukurova condi tions. In this study, it was determined that mixtures containing 50ft or more Alfalfa in mixture produced higher yields. Yields of pure stands of Rhodes grass and Alfalfa were lower than those of mixtures. The highest yield was obtained from mixture containing 2 rows Rhodes grass with 2 rows Alfalfa. This mixture produced 6428 kg/ da herbage and 1854 kg/ da hay.