Sportif hareketlerin postür üzerine etkileri
- Tez No: 17293
- Danışmanlar: PROF.DR. ASIM KABUKÇU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
39 ÖZET Bu çalışmada, sportif hareketlerin postür üzerine etkileri araştır ıldı. Materyal seçiminde rastgele örnekleme yöntemi kullanıldı. Çalışma 17 'şer kişiden oluşan, hiç spor yapmamış ve futbol, voleybol, atletizm, güreş, taekwondo ile uğraşmış bireyler üzerinde yapıldı. Materyal olarak ele alınan bireyler 0.5 cm'lik cam referans alınarak arkadan, dikey çizgiye göre yandan, postür analizleri yapılıp sonuçlar istatistiksel olarak değerlendirildi. Sonra tüm bireylerdeki postüral kusurlar belirlenip, kusurların gruplara göre dağılımlarının yüzdeleri saptanarak kıyaslandı. Sonuç olarak sportif hareketlerin, karakteristiğine göre postür üzerine olumlu ve olumsuz etkilerinin olduğu halde, bilinçli olarak yapıldığında postüral kusur ve eğriliklerinin düzeltilmesinde önemli bir etken olduğu tespit edildi.
Özet (Çeviri)
38 In this study, it was studied the effect of sportive movements on posture. In material choosing, the random sample process was used. This study was applied to different groups each one including 17 subjects. One of them was control group who never interested in any sportive activities. The subjects of the other groups have been interested in soccer, volleyball, athletisn, wrestling and taekwondo. The sub jets were taken on 0.5 en glass refer ance put into postural experience from their backs by side according to verticle line and results were identified statisticaly. Then having induced the postural defects of each person the percent of defects were categorised according to their groups and compared. Âs a results, sportive activities have either positive or negativ effects according to their features on posture. It was induced that there was an important effect of sportive activities in reforming the postural defects in accordance with their being performed consciously or unconsciously.