The USE of action movies in media imperialism: A case study on the production of the turkish image
Medya emperyalizminde aksiyon filmlerinin kullanımı: Türkiye'nin imajının yaratılması üzerine bir çalışma
  1. Tez No: 172988
  2. Yazar: ASLI DAVAZ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. NİLSEN GÖKÇEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 186
Özet
ÖZET Görsel Medya, toplumları kolaylıkla şekillendirilebilen, kültürel farklılıkların yok olmasına ve hoşgörünün artmasına olanak sağlayabilen önemli bir araçtır. Doğru kullanıldığı zaman kültürleri ve halktan birleştirecek, savaşları yok edecek ve insanlığa büyük hizmetler sağlayabilecek bir olgu olmasına karşın, tek bir gücün eline geçmesi hafinde, bu gücün kültürel egemenliğinin dünyada yayılmasına olanak tanımakta, kültürel çeşitliliğin azalmasına, eşitliğin yok olmasına, dünya barışının tehlike altına girmesine neden olmaktadır. Dünya medyası günümüzde Amerika Birleşik Devletleri' nin egemenlîğindedir ve bu ülkeden yayılan tek taraflı bilgi akışı, birçok ülke insanının kendi kültürlerinden soğumasına, kültürel kimliğine yabancılaşmasına ve Amerikan kültürünü, kendi kültürü gibi özümsemesine neden olmaktadır. Bu etkileşimde, çoğunlukla Amerikan hükümetinin dış politikası ile paralel filmler üreten ve bunu geniş kitlelere kolaylıkla kabul ettirebilen Amerikan sinemasının payı büyüktür. Amerikan sinemasının, dünya ülkelerinin imajlarını nasıl etkileyebildiğini göstermeyi amaçlayan bu tezde, öncelikle medyanın ve 'Amerikanlaşma' olgusunun tanımları yapılmış, medyanın nasıl kültürel bir silaha dönüşebileceği örneklendirilmiştir. Amerika'nın medya hakimiyetinin yabancı bir ülkeyi ne boyutlarda etkileyebildiğini kanıtlamak İçinse, Türkiye'nin batı dünyasındaki imajının geçmişi, gelişimi, son hali, ve Amerikan sinemasının bu imaja katkıları, aksiyon filmlerinden örnekler kullanılarak güncel olaylar ışığında, detaylarla irdelenmiştir. Sonuçta, medya Be yaratılan ve manipüle edilen kötü bir imajın, ancak medya yolu ite düzeltilebileceği ve geniş kitlelere yayılabileceği anlaşılmıştır. Türkiye için en uygun hedefin, ülke sinemasına yatırım yaparak Türkiye'nin ismini doğru ve etkili bir şekilde dünyaya yaymak olduğu belirlenmiştir. ¥1
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Visual media is an important medium that holds the power to shape the society, erode cultural differences and help increase tolerance in the world. When used wisely, it may bring different cultures and people together, stop wars and serve the mankind in tie best way possible, but if it gets under the control of one power, it paves the way for the cultural hegemony of this one nation, hindering cultural diversify, destroying equality and threatening world peace. The world media is currently under the hemegony of the United States of America, and one way flow of information from this country to the world causes many people around the world to become estranged from their own cultures, lose their cultural identity and adopt the American culture like their own. The American cinema has a great share in this interaction, because it produces movies that parallel the foreign policies of the American government, making them heard and accepted around the world more easily. In the first chapters of this thesis, which aims at elucidating how the American cinema can affect the images of countries around the world, a discussion of media and 'Americanization' is provided in order to better exemplify how media can turn into a cultural weapon. In the following chapters the image of Turkey is examined with its history, development and current state. The contribution of the American cinema to this image is viewed in the light of action movies and through the use of current world events. In the end, it is inferred that a negative image created and manipulated by media can only be undone and shared with masses through media and concluded that the best goal for Turkey would be to invest in Turkish cinema to spread true information about this country all around the world more efficiently. ¥11