Sinop kenti gelişme alanının yer kayması etüdü
- Tez No: 172989
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ALPASLAN ARIKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 1985
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
IV ÖZET Sinop Kenti gelişme alanında yer alan yer kaymalarının oluşum nedenlerinin saptanmasını ve sözkonusu alanın yer kaymaları açısından bölgelendirilmesini amaçlayan bu çalışmada; öncelik le, inceleme alanının 1/10.000 ölçekli jeoloji haritası ile 1/10.000 ölçekli yeraltısu haritası hazırlanmıştır. Diğer taraftan, yerkaymalarının oluşum mekanizması hakkında bilgi edinebilmek amacı ile yapılması öngörülen Kışla Sırtı yerkayması duraylılık çözümlemesinde kullanılmak üzere adı geçen kaymanın 1/1000 ölçekli topoğrafik haritası yapılmıştır. Da ha sonra, saha çalışmaları sırasında alınan örnekler üzerin de yapılan laboratuvar çalışmaları ile, inceleme alanı zeminlerinin jeomühendislik özellikleri belirlenmiştir. Sonuç aşamasında ise, tüm çalışmalardan elde edilen veriler değerlendirilerek, yer kaymalarının oluşmasındaki etkenler saptanmış ve inceleme alanının 1/10. 000 ölçekli yer kayması bölgelendirme haritası düzenlenmiştir. İnceleme alanındaki yer kaymalarının oluşum nedenleri; i) akar su ve sığ deniz- lagün çökelleri mühendislik özelliklerinin yamaç yenilmelerine karşı duyarlı olması, ii) çalışma alanı zeminlerinin üzerinde derin akarsu kanallarının açılması ile doğal yamaç dengesinin bozulması, iii) yüksek düzeydeki yağışlarla yamaçların aşırı yüklenmesi, iv) magnitüdü büyük, uzak depremlerin çalışma alanı içinde gerilimler oluşturması ve v) kentleşme süreci içinde gelişen yapay etkenler (yol yarması, temel çukuru vb. ) nedeni ile yamaç dengesinin bozulmadı şeklindedir. Yer kaymaları açısından bölgelendirilmesi yapılan çalışma ala nında, i) duraysız, ii) genellikle duraysız, iii) genellikle duraylı ve iv) duraylı olmak üzere 4 bölge ayırtlanmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This research which concerns the Sinop City development area, has two main scopes; to determine the reasons behind land slides in the area and deliniate areas on the basis of land slide susceptibility. For these ends, firstly a 1/10.000 scale geological and ground-water mapping project were carried out in the area studied. In order to understand the mechan ic of landslides a further 1/1000 scale topographic mapping of Kışla Sırtı area was done and results were used in the calculation of landslide stability solutions. Following th ese mapping projects, the physical properties of samples ob tained from the area studied were determined in the laborat ory. On the basis of all above experiments, reasons for the occurrence of landslides were established and areas were classified and deliniated according to landslide, susceptibi lity on a 1/10.000 scale map. In the area studied, the occurrence of landslides were thought to be resulted fromj i) the fluvial and shollow marine- lagoon- al sediments exposed in the area, has physical properties which is sensitive for slope failure, ii) the presence of deep cut fluvial channels which distrupt the natural balance of slopes, iii) overloading of slopes due to heavy rainfall, iv) stresses caused by far away but large magnitude earthqu akes and v) artifical reasons caused during city developments, such as road cuttings, faundation holes etc. In the area studied 4 zones were differentiated and mapped on the basis of landslide susceptibility. These are; i) un stable, ii) generally unstable, iii) generally stable, iv) stable.