Finansal krizlerin mali disiplin açısından değerlendirilmesi: Türkiye örneği
Evaluation of financial crisis in terms of fiscal discipline: Model of Turkey
- Tez No: 173055
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ASUMAN ALTAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 251
Özet
ÖZET Kriz kelimesi sosyal alanda birçok kullanım alanı bulmuş ve günümüzde beklenmedik, şiddetli sorunlar karşısında yaygın olarak kullanılan bir hal almıştır. Ekonomide yaşanan krizler ise sonuçlan bakımından ülkelere, yayılma etkisi bakımından ise tüm dünya ülkelerine önemli maliyetler yüklemektedir. 1980 sonrası fınansal piyasalarda liberalizasyon politikaları ile finansal krizler sıkça yaşanmaya başlamıştır. Türkiye'de 1994, 2000 ve 2001 yıllarında yaşanan finansal krizlerin nedenlerine baktığımızda, 1950'lere kadar giden bütçe açıklan, kamu açıklan ve finansman yöntemleri, cari açıklar, yüksek enflasyon, 1980 sonrası dış ticarette ve finansal piyasalarda liberalizasyon politikalarını sayabiliriz. Görülüyor ki krizlerin oluşumunda mali disiplinsizlik önemli bir faktördür. Mali disiplin sorunu krizlerin temel nedenleri arasında sayılmakla beraber aynı zamanda krizlerin sonucudur. Bu çalışmada finansal kriz ve mali disiplin ilişkisi Türkiye örneğinde incelenmiştir. Çalışma üç ana bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde finansal krizler ve mali disipline ilişkin teorik altyapı incelenmiştir, ikinci bölümde dünyada 1990 sonrası meydana gelen finansal krizlerin nedenleri ve mali disiplin faktörüne genel olarak değinilmiştir. Son bölümde ise, 1990Mı yıllara kadar Türkiye ekonomisi ele alınmış, daha sonrasında yaşanan 1994, 2000 ve 2001 krizlerine ilişkin mali disiplin sorunu incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The word“crisis”found many applications in social life and nowadays it became a commonly used word for unexpected and severe problems. The economical crises put major costs to the countries in point of consequences and also to the whole world in point of propagation. After eighties, with the liberization politics on market, the occurrences of financial crisis are more common. When we look at the reasons of the financial crisis that occur in Turkey at 1994, 2000 and 2001, we can say the reasons as; budget deficit until fifties, public deficits and financing methods, current account deficits, high inflation, the liberization politics on foreign trade and financial market after eighties, it is obvious that fiscal discipline is an important factor on the formation of crisis. The problem of financial discipline is not only one of the fundamental reasons of the crises but also a result of it. In this study, the relationship between the financial crisis and the fiscal discipline are analyzed by using Turkey as an example. Financial crisis are discussed in three main parts. In the first part, the theoretical backgrounds of financial crisis and fiscal discipline are surveyed. In the second part, the reasons of the financial crises that occured in the world after 1990 and fiscal discipline factor are mentioned. In the last part the economy of Turkey until 1990 is examined and the fiscal discipline problem that exists in 1994, 2000 and 2001 crisis is analyzed. VI