Lityum ve üç elektronlu atom iyonlarının gJ-faktörlerine çekirdek alanında spin-yörünge çiftlenim katkısının hesaplanması
  1. Tez No: 173054
  2. Yazar: HÜSEYİN AKTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ATİLLA ÖZMEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 1985
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
IV ÖZET Bu çalışmada Hylleraas tipi fonksiyonlardan kurulan dalga fonksiyonları kullanılarak, temel haldeki Lityum ve üç elektronlu atom iyonlarının gj-faktörlerine çekir dek alanında spin-yörünge çiftlenim katkısını hesaplamak için bir bilgisayar programı geliştirilmiştir. Bu program kullanılarak Li, Be+, B+2 ve C+3 için hesaplamalar yapılmış ve bu sistemler için bulunan nümerik değerler kullanılarak N+4 ve O+5 için değerler elde edilmiştir. Bulunan sonuçlar, diğer teorik çalışma sonuçlarıyla uyuşmaktadır.
Özet (Çeviri)
III ABSTRACT In this thesis a computer program has been developed for computing the correction from the spin-orbit coupling in the electric field of nucleus for the g.,.-factors of Li and Li-isoelectronic systems in their ground states, using the wave functions which are linear combinations of Hylleraas-type functions. By this program computations for Li, Be+, B+2, and C+2 systems have been done and extrapolated to get values for N+4 and O+5 The results found are in agreement with the results of other theoretical works.