Suç işlemiş çocuklarda aile değerlendirme ve psikopatolojik bulgular
The psychopathologic diagnosises and the evaluation of families at the committed offense children
  1. Tez No: 173085
  2. Yazar: YUNUS EMRE AYNA
  3. Danışmanlar: PROF.DR. REMZİ OTO
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu araştırmanın ana amacı herhangi bir nedenden ötürü suç işlemiş çocukların suç işleme davranışı sonrası - özelliklede cezaevi veya ıslahevi yaşantısı dönemi - sürecindeki aile değerlendirmeleri ve psikopatolojik bulguları arasında ilişkilerin karşılaştırılmasıdır. Bu araştırmanın verileri Diyarbakır ili kapalı cezaevinde bulunan 1 1-17 yaş arasındaki suç işlemiş çocuklardan elde edilmiştir. Diyarbakır ili kapalı cezaevinde kalmakta olan 82 tutuklu çocuk bu çalışmanın araştırma grubunu oluşturmaktadır. Araştırmada verilerinin analizi sonucunda önemli bulgular elde edilmiştir. Suç işlemiş çocukların aile değerlendirmelerinde ailelerine ilişkin problem çözme, duygusal tepki verme, gereken ilgiyi gösterme, aile içi iletişim, aile içi roller gibi hususlarda sorunlar yaşanıldığı ortaya çıkmıştır. Yine suç işlemiş çocukların SCL 90 testi puanlarına göre psikopatolojik bulgularında da uyku, yeme bozukluğu gibi özelliklerin görüldüğü, obsesif-kompulsif, fobik, kişiler arası duyarsızlık, öfke, Paranoid, depresyon gibi patolojiler düşündürecek bulgulara ulaşılmıştır. Uygulanan ölçeklerden elde edilen veriler karşılaştırmalı olarak analiz edildiğinde de aile değerlendirme ve demografik özelliklerin olumsuzluk gösterdiğinde psikopatolojik durumların artış gösterdiği saptanmıştır. Bir başka deyişle suç işlemiş çocukların ailelerinde olumsuz özellikler olduğunda patolojik özellikler göstermektedir. Ya da suç işlemiş çocukların ana-babaları öldüğünde veya boşandıklarında patolojik özellikler göstermektedir. Kardeş sayısının fazla olması da patolojik özellikler göstermekte ve aile içinde olumsuz özellikler oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
The main aim of this study is; to know the oppinion of the who were to comitted offense children about their family and according to this to find any psychopathologic diagnosises. Especially the period of prison or the reformatory life. This study was applied to 82 arrested child at Diyarbakır jail. We use the Symptom Check List 90 (SCL - 90 ) for about to learn psychopatological pecularity of the committed offense children. The other used scale was the Family Evaluation Scale for the learning the opininon of the comitted offense children about their family. The result of the analysis show us that; the comitted offense children are have the important problems with their family. About; communication in the family, solving the problems, knowing the roles of in family, control of the behaviors, affective responsiveness affective involvement and general functions. Also the according to diagnosises of SCL - 90 finding some psychopathologic results about the comitted offense children. That are the most finding phatology is the Supplementary Scale which is shown with the sleeplessness or eating disorders etc. After this scale Interpersonal Sensitivity, general symptom index, Paranoid Idention, Hostility, Phobic Anxiety, Somatization are comming. Than, Obsessive-Compulsive, Depression, Anxiety and Psychothisim were find. At the same time, the results of the some analysis between the scales and the groups we find the significant differences. In the other words, the comitted offense children have some psychopathologic diagnosises while their family have bad pecularities. Like, about the problem solving, family roles, general functions etc. Or the comitted offense children have some phatologic diagnosises while their mother or father dead or divorced. Having more brother/sister, having bad economic level or being to migrate is also increase the height of pathology and the bad evaluations of families.