İstanbul'da yaşayan lepromatöz lepra olguları ile bunların yakın kontakları üzerinde yürütülen mediko-sosyal bir çalışma
- Tez No: 173148
- Danışmanlar: PROF.DR. SITKI VELİCANGİL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 1982
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
E - 'SONUÇLAR VE ÖZET İstanbul Belediye sınırları içinde yaşayan ve özellikle yakın kontakları için olmak üzere erifeksiyözite bakımından ö- nem taşıyan 233 LL olgusu ile bunlarla en az birkaç yıl aynı çatı altında yaşayan kişilerden oluşan yakın kontak grubu ü- zerinde sınırlı kapsamlı olarak mediko-sosyal bir çalışma plânlandı. Bu amaçla, 233 olgunun yaş gruplarına göre sınıflandırılmasının ardından çekilen 24 kişilik % 10 örnek ile bunların 136 kişilik yakın kontakları üzerinde çalışılarak aşağıdaki sonuçlar elde edildi: - 24 LL olgusunun 12' si kadın, 12'sl erkeklerden oluş maktadır. 136 kişilik yakın kontak grubunun 77'si kadın, 59'u erkektir. - 24 olgunun yaş ortalaması x=37,33 + 2,19, 136 kişilik yakın kontak grubunun yaş ortalaması x=21,14 ± 1.40 tır. Hastaların Sosyo-Ekonomik Konumları : - Olguların yaklaşık yarısı cahildir. - Kadın hastaların tamamı ev kadınıdır.“ Erkek hastaların yarısı memur ve işçidir ve sağlık-sos- yal güvenceleri vardır. - Olguların yarıdan fazlası evli ve çoğu en az 2 çocuk sahibidir. - % 79 hasta Doğu Anadolu kökenlidir. - Hastaların çoğu Lepra tanısmi aldıktan sonra Istanbul'a 98Gelmişlerdir. Kendileri geçim sıkıntısı ve tedavi olmak amacıyla memleketlerinden ayrıldıklarını söylemişlerdir. - Hasta ailelerinin çoğunun aylık ortalama kazançları < 15.000 TL'dir. - Hastaların çoğunluğu çekirdek aileye sahiptir. Olgu Grubunun Lepra Yönünden Medikal Konumları : - Olgu sayısının azlığı nedeniyle ilk yakınmalar hakkın-, da genel bir kanıya varılamamıştır. - îlk yakınmaların hemen ardından”Hekime başvuran hastaların yarısı gecikmeksizin, yarısı ortalama 5, 6 +1,85 yıllık bir gecikme ile gerçek hastalıklarını öğrenebilmişlerdir. r öte yandan 1 yıl ve daha fazla gecikerek ilk yakınmalarının ardından hekime başvurabilen hastalarda tanı alana değin yitirilen ortalama süre 5,71 + 1,72 yıldır. Bu grubun ancak yarısı hekime başvurduktan sonra hemen yarısı ise 5,86 + 1,00 yıllık ikinci bir kayıpla gerçek tanıya ulaşabilmişlerdir. 3 olguya askerlik muayenesi sırasında tanı konulamamıştır. - Hastaların yarısından fazlasının tanıları Elâzığ Cüzzam Hastanesi dışındaki Cüzzam Hastanelerinde ve diğer Kamu Has tanelerinde konulmuştur. - Hastalığın filyasyonu hakkında kesin bir kanıya ulaşılamamıştır. - Olguların yarıdan fazlası düzenli tedavi aldıklarını söylemelerine karşın, düzensiz tedavi alanlarla bunlar arasında burun çöküklüğü ve deformite bakımından anlamlı bir fark görülmemiştir. 99- Olguların tamamına yakınında palpasyonla duyarlı peri- ferik simetrik sinir kalınlaşması vardır. - Hastaların yarıdan fazlasında diz-dirsek sikatrisleri mevcuttur. - Yakınmaları eski olan hastalarda geçirilen reaksiyonlara ait cilt bulguları daha fazladır. - Geçirilmiş reaksiyonlara ait cilt bulguları ile ortalama basil index i arasındaki İlişki önemsizdir. - Hastalığın süresi ve düzenli tedavi alma fascial paralizi gelişiminde etkili olabilir. Olgu Grubu ile Yakın Kontak Grubunun Aşılanma Durumları: - Olguların yarısında, yakın kontak grubunun %61'de BCG aşısı (+) tir. - BCG aşısının olup olmamalı ile ppd (+) ligi arasında iliş ki yoktur. - ppd testi sonuçlarının, Lepromin testi sonuçlarına etkisi çok önemlidir. Diğer :- Hastalar“hastalığınızın nedeni nedir?”sorusuna değişik yan it 1ar vermişlerdir. - Çoğu hasta hastalıklarının bulaşıcı olduğunu" kabul etmemektedir. - Hepsi de ancak düzenli tedavi aldıkları takdirde iyileşebileceklerini bilmekledirler. - Hastalar,ısrarla hastalıklarını çevrelerinden gizlemek- 100tedirler. - Hastalar,hastalıkları öğrenildiğinde aile çevrelerin den ilgi görmüşlerdir. - Hastalar, hastalıkları ve tedavi durumları dışındaki en büyük gereksinimlerinin ekonomik yönden durumlarının düzelmesi olduğunu söylemişlerdir. 101
Özet (Çeviri)
RESULTS and SUMMARY A comprehensive, social and medical study has been plan ned on 233 Lepromatous Leprosy cases, living in Istanbul mu nicipal borders a close contact group who live together with cases which are the source of infection. 10 percent sampling was made among the 233 cases whose ages were taken into con sideration and also a close contact group of 136 people were chosen for the study. The following results were obtained. -. Our Leprosy cases include 12 female and 12 male pati ents. Close contact group consists of 77 women and 59 men. - In the case group, the average age was X = 37,33 +~ 2,19 and in the others it was X = 21,14 + 1,40. Tfte Socio-economic Status of the Patients: - Almost half of the patients were non educated. - All of the females were housewives. - Half of the male patients were either workers or dcate officers, having social insurances. - More then 50 percent of the cases were married and most of them had at least two children. - 79 percent of the cases were from Eastern Istanbul. - Most of them moved to Istanbul after being ' diagnosed as Leprosy. They told that they immigrated from their home - land to receive better treatment and get better living con ditions. - The average income of the most of the patient families were less than 15.000T.L. per month. 102- Most of them have nuclear families. The Medical Status of the Patients Concerning Leprosy: - An evaluation of forecoming complaints could not be ac complished since the number of the patients were not satisfac tory. - The diagnosis were immediately made in half of the pa tients who visited a physician after their first complaints, in other patients the correct diagnosis were established with a delay of 5,6 ?' 1,85 years. In patients who admitted to a phy sician a year or more after their complaints, the mean of the lost period was 5,71 * 1,72 years. In this group, onlv half of the patients could be diagnosed immediately, and the other half could be diagnosed with a second delay of 5,86 +. 1,00 ye ars. - The diagnosis were missed in three patients in recruit ment examination. - More than half of the patients were diagnosed either in leprosy ho şsitals or state hospitals except for the Elazag Lep rosy Hospital. - A precise evaluation of the source of the disease could not been accomplished. - Although more than half of the patients insisted on that they received regular treatment, there were no significant dif ferences in deformities and nasal collaps when they compared with the group who received irregular treatment. - Symetrically thickened peripheral nerves were palpable almost in all cases. - More than half of the patients have scars on their el bows and or knees. İ03- In patient whose complaints were old, der ma to logic fin dings dealing with received reactions were much more than ot hers. - The relationship between derma tologic findings belon ging to experienced reactions and the mean of bacilli index were not significant. - The course of the disease and respected treatment might affect the development of the fascial paralysis. Vaccination Status of the Case and Close Contact Group: - Half of the patients and 61 percent of the close contact group were vaccinated with BCG. - There was no correlation between the positivity of ppd and BCG vaccination. - The effect of ppd test resultes on lepromin test was very important. Others : - Patients gave variable answers to the question of if they knew the cause of their disease. - Many of them did not accept that they had a contagious disease. - All of them did know that they only could get better with a regular therapy. - Patients insisted on hiding their disease from their community. - Patients had always gained sympathy from their families by the time they learned their disease. - They expressed that- their biggest problem was the econo mic condition in addition to their disease and treatment. 104