Uluslararası öğrenci değerlendirme programı (PISA)'nda Türk öğrencilerin fen bilgisi başarılarını etkileyen faktörler
Factors that affecting success of scientific literacy on students in Turkey that participate programme for international student assessment (PISA)
- Tez No: 173187
- Danışmanlar: DOÇ.DR. SELAHATTİN GELBAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu araştırmada, 15 yaşındaki öğrencilere PİS A (Uluslararası Öğrenci Değerlendirme Programı) Projesi kapsamında uygulanan anket verilerinin fen bilimleri okur-yazarlığı başarısını yordama gücüne bakılmıştır. Başarıyı etkileyen değişkenler araştırmacı tarafından üç alt problemde incelenmiştir.“Ailenin sosyo-ekonomik durumu; öğrencinin okula, öğretmenlere ve geleceğe karşı anketteki sorular ile ölçülen görüşleri ve öğrenci özellikleri; bilgisayar kullanabilme becerileri ve bilgisayara karşı tutumu.”her problem için proje kapsamında hazırlanan anket sorularından uzmanlarca derlenmiş indeksler ve indekslere girmemiş baza anket sorulan kullanılmıştır. Evren katılan ülkelerdeki 15 yıl 3 ay ve 16 yıl 2 ay yaş aralığındaki tüm öğrencilerdir. Türkiye'den uygulamaya 2090 kız, 2765 erkek öğrenci olmak üzere toplam 4855 öğrenci katılmıştır. Birinci alt problem (Ailenin sosyo-ekonomik durumu ve fen bilgisi başarısı) için yapılan çoklu regresyon analizi beş adımda sonlanmıştır.“Evdeki kitap sayısı”bu analizde en güçlü yordayıcı değişkendir. İkinci alt problem (Öğrencinin okula, öğretmenlere ve geleceğe karşı tutumu ve öğrenci özellikleri ve fen bilgisi başansı) için yapılan çoklu regresyon analizi sekiz adımda sonlanmıştır.“Evdeki eğitimsel kaynaklar indeksi”bu analizde en güçlü yordayıcı değişkendir. Üçüncü alt problem (Bilgisayar kullanabilme becerileri ve bilgisayara karşı tutumu, ve fen bilgisi başarısı) için yapılan çoklu regresyon analizi sekiz adımda sonlanmıştır.“Bilgisayarda sıradan işlerde kendine güven indeksi”bu analizde en güçlü yordayıcı değişkendir. Araştırma sonucunda öğrencilere kitap okuma alışkanlığı kazandırılması, bilgisayarın eğitim hedeflerine hizmet edecek şekilde öğrenciye sunulması, aile, okul ve öğrenci arasındaki iletişimin artırılması önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study the purpose is to exarnine the factors that are affect success of scientific literacy on 15-year old students in Turkey by the Programme for International Student Assessment (PISA) data. Those factors affect success examined by three sub problems by researcher.“First of them is socioeconomic status of family, second one is student's attitudes; towards school, teachers and future, than last one is student skills; computer usage, attitudes towards computers.'' For each problem, indexes that collected from project questionnaire by experts and some questions didn't take place in indexes are used. Population is all students of participant countries which are between 15, 3 months and 16 year 2 months old students. Turkey attended this program by 2090 girl, 2765 boy totally 4855 students. Multi regression analyze made for the first sub-problem (parents socioeconomic status and success on natural sciences) included five steps. ”Number of books at home“ was the best testing variable in this problem. Multi regression analyze made for the second sub-problem (second student's attitudes; towards school, teachers and future and success on natural sciences) included eight steps. ”Index of educational sources at house“ was the best testing variable in this problem. Multi regression analyze made for the third sub-problem (student skills; computer usage, attitudes towards computer and success on natural sciences) included eight steps.VI ”Index of self confidence while doing usual works on computer" was the best testing variable in this problem. As the result of research; increase book reading habits of students, computer usage should be served to students by the means of education aims, much more communication between parents, students and school suggested.