Peyami Safa'nın Cumba'dan Rumba'ya adlı romanının kişiler arası ilişki yaklaşım ve kuramlarına göre incelenmesi
The study of Peyami Safa's novel 'From Cumba To Rumba' according to the interpersonel relation approaches and theories
- Tez No: 173312
- Danışmanlar: PROF.DR. ABİDE DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
IV ÖZET GÖKÇELİK, Sıdıka. Peyami Safa'nın Cumba'dan Rumba'ya Adlı Romanın Kişiler Arası İlişki Yaklaşım ve Kuramlarına Göre İncelenmesi, Yüksek Lisans Tezi, Ankara, 2006. Bu tezde Peyami Safa'nın Cumba' dan Rumba'ya adlı romanındaki kişiler ve olaylar Sosyal Psikoloji, Gelişim Psikolojisi ve Psikoanalitik Kuram'a göre incelenmeye çalışılmış ve bu inceleme sonunda yalnızca Psikoanalitik Kuram'ın çoğunlukla teorik kısmına eğilen, eserler üzerinde derinlemesine kullanummn pek yaygın olmadığı edebi tenkit çalışmalanmızdaki eksiklik giderilmeye çalışılmıştır. Cumba'dan Rumba'ya adlı roman, yalnızca Psikoanalitik eleştiriye göre değerlendirilmemiş Sosyal Psikoloji ve Gelişim Psikolojisi 'nin kişiler arası ilişkilerle ilgili olarak öngördükleri dikkate alınarak hem romandaki kişiler, hem ilişkiler, hem de olaylar çok yönlü değerlendirilmiştir. Çalışmanın giriş kısmında kişiler arası ilişkiler hakkında genel bir çerçeve oluşturulmuş; böylece bir arada olma olgusu açıklanıp insanların bir arada olma eğilimlerinin nedenleri ortaya çıkarılmıştır. Kişiler arası ilişkiler hakkında verilen bu bilgilerden sonra çalışmamızın birinci bölümünde 1945-1960 yıllan arasında Türkiye'nin sosyal, siyasal ve ekonomik biçimlenmesi gibi temel bilgilere yer verilmiştir. Bu bilgilerin ardından insanın sosyal olma niteliğini ortaya koymaya çalışan Sosyal Psikoloji, Gelişim Psikolojisi ve Psikoanalitik Kuram ile ilgili olan kuramsal ve kavramsal bilgiler açıklanmıştır. Bütün bu veriler ışığında romanın alt yapısı oluşturulmuştur. Çalışmanın ikinci bölümünde Peyami Safa'nın hayatı ve sanatı üzerinde durulmuştur. Yazarın sanat anlayışı üzerinde durulduktan sonra üçüncü bölümde Cumba'dan Rumba'ya adlı roman, ana hatları ile tanıtılmıştır. Bu tanıtımdan sonra Peyami Safa'nın romanı, kuramlar çerçevesinde incelenmiştir. Çalışmanın sonuç bölümünde ise bu verilerden yola çıkarak Peyami Safa'nın Cumba'dan Rumba'ya adlı romanında Sosyal Psikoloji, GelişimPsikolojisi ve Psikoanalitik Kuram'a göre elde edilen bulgular değerlendirilmiştir. Yararlanılan kaynaklar kaynakça bölümünde verilmiştir.
Özet (Çeviri)
VI SUMMARY GÖKÇELÎK, Sıdıka. The Study of Peyami Safa's novel 'From Cumba To Rumba' According to the Interpersonal Relation Approaches and Theories. Master Thesis, Ankara, 2006. In this thesis, the characters and events in the novel 'From Cumba To Rumba' written by Peyami Safa are tried to be studied through socio-psychological, developmental psychological, and psychoanalytic theories. At the end of this investigation, the lack of the usage of psychoanalytic criticism in detail in the literary works is tried to be overcome. The novel 'From Cumba To Rumba' is not evaluated through psychoanalytic criticism but also through various interpersonal relation suggestions of social psychology and developmental psychology. In other words, the characters, relations, and the events are appraised from a range of aspects. In the introduction part of the study, a general framework on the relations of the characters is presented. Thus, the phenomenon of being a part of a group is explained and the reasons of this are put forward. After giving the information about the relationships between characters, basic knowledge about the social, politic and economic structure of Turkey between 1945 and 1960 is included. Then, theories and concepts of social psychology, development psychology and psychoanalytic theory, all of which put forward the notion of human beings desire to be social, are explained. Under the light of these data, the substructure of the novel is formed. In the second part of the study, life and art of Peyami Safa is focused. The author's comprehension of art is discussed. In the third part, the novel 'From Cumba To Rumba' is introduced briefly. After this introduction, Peyami Safa's novel was investigated through theoretical framework. In the conclusion part of the study, the data obtained from the social psychology, developmental psychology, and psychoanalytic theory is evaluated. The bibliography is given at the end of the study.vıı