Peyami Safa'nın Cumbadan Rumbaya romanında söz varlığı
Vocabulary of Peyami Safa's novel Cumbadan Rumbaya
- Tez No: 1003357
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA LEVENT YENER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
Özet
Edebiyatımızda hemen her alanda eser vermiş çok yönlü bir yazar olan Peyami Safa'nın hayatı ve eserleri hakkında yapılan birçok çalışma bulunmaktadır. Ancak yapılan tüm çalışmaları incelendiğinde Peyami Safa'nın“Cumbadan Rumbaya”isimli romanının daha önce söz varlığı açısından incelenmediği saptanmıştır. Bu sebeple söz varlığı kapsamında yapılan çalışmalara katkı sağlama amacı çalışmamızın temelini oluşturmaktadır. Çalışmamız, Peyami Safa'nın“Cumbadan Rumbaya”isimli romanının söz varlığının tematik açıdan incelenmesiyle oluşturulmuştur. I. Bölüm Giriş kısmından oluşmaktadır. Bu bölümde Sözcük, Sözcük Bilimi, Söz Varlığı, Sözlük Bilimi ve Anlam Bilimi hakkında verilen bilgilerden oluşmaktadır. II. Bölümde Peyami Safa'nın Hayatı, Edebi Kimliği ve Eserleri ve çalışma yönteminden bahsedilmiştir. III. Bölüm eserde geçen sözcüklerin anlam ve köken bilgisinden hareketle oluşturulan Gramatik Dizin yer almaktadır. IV. Bölümde ise oluşturulan gramatik dizinin Tematik Dizin şeklinde sınıflandırılmış halidir. Sonuç bölümünde ise Peyami Safa'nın“Cumbadan Rumbaya”romanının söz varlığı açısından incelenmesi sonucunda ulaşılan sayılar verilerin değerlendirme ve yorumlaması yapılmıştır. Bu çalışmayla birlikte söz varlığı alanında yapılacak yeni çalışmalara fayda sağlamak amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
There are numerous studies on the life and works of Peyami SAFA, a versatile writer who has worked in almost every field of Turkish literature. However, a review of all his works reveals that Peyami SAFA's novel“Cumbadan Rumbaya”has not been previously analyzed in terms of vocabulary. Therefore, the aim of contributing to studies on vocabulary forms the basis of our study. Our study is based on a thematic analysis of the vocabulary of Peyami SAFA's novel“Cumbadan Rumbaya.”Section I consists of the Introduction. This section provides information on Words, Lexicology, Vocabulary, Lexicology, and Semantics. Section II discusses Peyami SAFA's Life, Literary Identity, Works, and his working method. Section III contains a Grammatical Index, based on the semantics and etymology of the words used in the work. Section IV presents a categorization of the grammatical index as a Thematic Index. The conclusion section provides an evaluation and interpretation of the numerical data obtained from the vocabulary analysis of Peyami Safa's novel“Cumbadan Rumbaya.”This study aims to contribute to new studies in the field of vocabulary.