Marmara ve Ege bölgesi ormanlarında yaşayan geometridae türleri üzerinde araştırmalar
- Tez No: 173414
- Danışmanlar: PROF.DR. GAFUR ACATAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 1972
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
VİI. İ'OPLTJ ÖZET Türkiye'nin Geometride favnası üzerinde bugüne kadar tatmin kar bir araştırma yapılmamış olduğundan bu boşluğu kapatmak için ön plânda Marmara ve Ege Bölgesi Ormanlarında yaşayan Geometride türleri üzerinde araştırma yapılması uygun görülmüştür. Bu çalışmanın başlıca amacı, Marmara ve Ege Bölgesinde yaşa makta olan Geometride türleri ile bunların hangi bitkiler üzerinde tahribat yaptıklarını tesbit etmek ve biyolojilerini incelemektir. Bunun işin çalışmalar iki bölümde yürütülmüştür. 1. Hevout eserler incelenerek Türkiye ve çevresinde yaşadıkları bilinen türler hakkında bir ön bilgi edinilmiştir. 2i Bu ön bilgilere dayanılarak Marmara ve Ege Bölgesi ormanlarında yaşayan türler tesbit edilmeğe ve önemli olanların biyolojileri incelenmeğe çalışılmıştır. Araştırmalar sırasında çalışma sahalarını mümkün olduğu kadar temsil edebilecek olan Belgrad Ormanı, Adalar, Demirköy, Tavşanlı, Dursunbey Edremit» Bursa, Uşak Isparta ve Denizli'de incelemeler yapılmıştır. Marmara ve Ege Bölgeleri makroklima bakımından Akdeniz iklimine girdiklerinden, gerçek Akdeniz ikliminin hüküm sürdüğü Antalya, Fethiye, Finike ile Çığlıkara Ormanlarında da incelemelerde bulunulmuştur. Yapılan literatür çalışması ve arazi araştırmaları neticesin de tesbit edilen türler şualardır : 1. Türkiye'de yaşadıkları bilinen türler : Orthostixis cribraria Hbn», Hemithea aestivaria Hbn., Çyclo- phora punctaria Bi, Cyclophora pjupillaria B., Idaea aversata B., Idaea ochrata Scopoli*, Idaea politata Hbn., Scopula imitaria Hbn., Scopula marffinepunctata Proüt., Oolostygia abruptaria Bdv., Euphyia bilineata B#, Horisme cortieata îreit», Bithoste^e griseata Sehif f,, Iıycometra ocellata B.-, Oporinia dj^utata D. -S., Thera var i ata D. -S., Alois repan- data li+-t Apeira şyrin^aria L», Aspitates qchrearia Rossi., Biston stra- taria Hüfn., Catapaea margaritaria B,, Chiasmia glarearia Brahm., Cleo- rodes lichenar-ia Hufn,> Colotoie pennaria B., Crocaliis elinguaria B., Deilinia pugayia B,, Erannis aurantiaria Hbn*, Erannis marginaria F.,136 G-eometra pap ili onar i a 1., Gnopharınar i a s^eyenaria Bel v.,.Şjıopjaos s area ta Treit., Gnophos yariegata Dup», Iioaaspilis marginata L0, Peribato- des correptaria Zell., Peribatodes uE^.'aria 73b. '-dır* 2. Yeni tesbit edilen türler s Cyclophora annulata Schulze. ? Cyclophora linearia Hb., Idaea consanguinaria led., Idaea sübsericeata Haw* « Khodostropia vibicaria 01., Şcopııla âecorata Schiff., Scopula nigropuncatata Hufn. 3 Scopula ornata Scopoli. t Scopula turbidaria Walk., Sicıanflra brykaria Ilord» ? Anaitis f r audul entata H, -S», Bpirrhoe alternata Müll., Buphyia pieata Hbn. f Ilyc- t er o sea obstipata 3?., Operophtera brunıata Iı., ffhera fimbria t a Hb., As cot is selenaria Schiff., $mm$mmmM xm@m&®zğ6®t %%&£., Boamda darıie*» li Har», Deuteronomos guercaria Hbn.., Erannis defoliaria Gl» s Erannis. leucophaearia Schiff i, Gnophos obfuscata Schiff., Gnophos pfeifferi Wehrli.» Lithina ohlorosata Scopoli., ITyohiodes waltheri Wagn* ? Periba~ todes Bhomboiflaria Schiff*, Peribatodes secundaria D. -So »Phigalia pilo- saria Schiff., Poeoilopsis hispidaria Schiff* s Selenia lunaria Schiff» Bu türler içerisinde ağaç ve ağaççıklar üzerinde yaşayanlar olduğu gifci, alt flora ve bu guruba dahil olan likenlerle beslenenler do bulunaaKuadır* Bu nedenle yaptığıma araştırmalar neticesinde tes bit edilen türler üç kategoriye ayrılarak aşağıda verilmiştir» 1. Orman ağaç ve ağaççıkları ile meyve ağaçlarında zarar yapan türler : Heıaithea aestivaria Hbn., Cyclophora annulata Schulze.,.Oyc- lophora linearia Hbn., Cyclophora punetaria L., Idaea aversata 3j., Ope- rophreta brumata 1*, Oporinia dj.lutata D. -S., Ighera yari at a D. -S., Al ois repandata L., Aınorphagynia necessaria Zell., Ape ir a syringaria 1., Biston strataria Hufn,, Oampaea raargari taria L., Colotpis peanaria 1., Crooallls elinguaria L., Deilinia pusaria 1., Deuteronomos guercaria Hb., Erannis aurantiaria Hbn., Erannis defoliaria Cl ", Eranniş leucophaea: «? ria Schiff», Erannis oarginaria P., £o5§se4Ü.Ş. marginata 1., Peribato des correptaria Zell., Peribatodes rhoaboidaria Schiff., Phigalia pilo~ garia Schiff., Poecilopsis hispid-aria Schiff., Selenia lunaria Schiff.- 137 - 2, Alt flora üzerinde yaşayan türler : Orhostixis oribraria Hbn., Cvclophora pupillaria Hbn., Idaea eoneanauinaria Led., Idaea oehrata Scopoli., Idaea politata Hbn., Idaea subeericeata Haw., Bhodostropja vibicaria 01., Scopula decorata Schiff,, Scopula imi t aria Hbn., Scopula marginepunctata Prout., Scopula ornata Sco poli,, Scopula turbidaria Walk., Colostygia abruptaria 33dv., Buphvia Ri cata Hbn,, Horisme eorticata îreit., Sithostege griseata Schiff., Lyoo- aetra qcellata i., Asçotis selenariq Schiff *, Alois repandata Is., Ape lim gyrinjgaria £., Aapitates qohrearia Hossi,, Campaea margaritaria £., Crocallis glinguaria L., Erannis marginaria E., Gnophos varie^ata Hup., Selenia lunaria Schiff. 3« Orman alt florasından likenler üzerinde yaşayan türler s Aseotis selenaria Schiff. » Cleorodes liohenaria Hufn* Yapılan araştırmalar neticesinde Marmara ve Ege Bölgesi ormanla rında fazla miktarda bulunan ve bu sebeple dikkati çeken türler şunlar- dır* Scopula marginepunctata Prout * f Scopula ornata Scopoli 8 ? Idaea aversata E.» Euphyia bilineata i., Operophtera bruaata I»., Thera varia- ta D.-S,» Amorphagvnia necessaria Zell., Oolotois pennaria L., Deutero- nomos quercaria Hbn., Erannis aurantiaria Hbn., Erannis defoliaria Gl., Erannis leuoophaearia Schiff., Erannis marf;inaria E., Phipıalia pilosa- ria Schiff,, Poeoilopsig hispidaria Schiff., Bunlardan Scopula marffinepunctata Prout,, Scopula ornata Scopoli,, Idaea aversata £«, Euphyia bilineata Iı.,ile Poeoilopsis hispidaria Schiff, diğerlerine nazaran ikinci derecede çoğunlukta olan türlerdir, Tesbit edilen ve sayıları fazla olan türlerden bilhassa orman ağaç larında tahribat yapanlar üzerinde durularak biyolojileri incelenmeye ça lışılmıştır» Bunlardan Belgrad Ormanında çok görülen Operophtera bruâa- ta Ü.t Erannis defoliaria 01, r Deuteronomos quercaria Hbn. ve Phigalia pilosaria Schiff. ormancılık bakımından çok fazla önem taşıdıklarından geniş bir şekilde incelenmiş ve araştırma mıntıkamız koşullarındaki bi yolojileri aydınlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY THE GEOMETRİDİR SPECIES LIVISG IN THE FORESTS OF MARMARA MB AEGEAff REGIONS It has been considered to be necessary to make a study on the Geometridae species firstly which live in the forests of Marmara and Aegean regions since the Geometridae fauna of Turkey has not been exa mined sufficiently up to now* The main purpose of this research is to study the Georaetridae specie's* living in Marmara and Aegean regions, to find out the plants they attack and their biology» For this purpose, this study has been carried out in two main section. 1. The information about species, that are known to be living in Turkey and in the neighbourhood are£@, were obtained by studying the existing literature» 2. Depending opon the existing knowledge we have tried to de termine the species living in the forests of Marmara and Aegean regions and we have examined the biology of the most important ones, Belgrad Forest, Adalar, Demirköy, Tavşanlı, Pursunbeyr Edre mit, Bursa, Uşak, İsparta and Denial! have been selected for the studies which represent the research area as much as possible * Studies have also been carried out in the forests of Antalya, Fethiye, Finike and Çığlıkara where real Mediterranean oldnate.. exists since Mamara and Aegean regions are inside the Mediterranean macrocli- matic zone* The species determined as the result of literature work and field studies ares 1. The species that are known to beliving in Turkey s Orthostixis cribraria Hbn», Hemithea aestivaria Hbn., Oyclo- phora punctaria Is*, Gyolophora pu.pillar.ia B., Idaea aver sata I»., Idaea ochrata Scopoli,, Idaea politata Hbn«, Scopula imitaria Hbn., Scopula marginepunc tat a Prout., Colos-tygia abruptaria Bdv“, Buphyia bilineata B» } Horjsme corticata Treit», Bithostege gjriseata Schiff., Bycometra ocella-?,, ta B., Oporinia dilutata D.-S,, Thera yariata D.-S., Alois repandata B.,- 139 - Apeira svringaria L., Aspitates ochrearia Rossi., Bis t on strataria Hufn., Oampaea margaritaria L., Chiasmia g^rearxa.Srabxio, Cleorod.es lichena-- ria Hufn., Colotois p.enaaria 2J., Crocallis elinguaria L., Deiliaja pusa- ria L.:, Erannis aurantlaria Hbn., Eranjls. marginaria E., Geometra papi- lionaria, L., Gnopharmaria şteye^aria 3dv», Gnophos s art ata Treit., &np_-. phos yarjeffata Dup#, Lomaspilis taarginata L., Peribatodes^ oorreptaria Zell Pey3.l3a.tod.e8 umbraria :Hb. f dır» 2. ITewly determined species s Cyclophora annulata Schulze», Cyclophora lingaria Hb..., Idaea c onsaiaguinaria Led., Idaea sub s e r i o eat a, Haw., Rhodostrojjia vibicaria. CI*, S copula d.ecorata Schiff., Scopula nigropunctata Hufn*, Soopula ornata Sco- poli», Scopula turbid aria Walk., Tinandra brvkaria ITord., Anaitis frau- dulentata H. -S., Epirrhoe al tenia t a Mull. $ Euphoria picata Hbn», ITycte- rosea obstipata 3?«, Qperophtera brumata I., 1'hera fimbriata Hbn., Asco- tis selejaaria Schiff., Mmm%faM^mâg& mzâ^msssi®. 'tesâğt,, Boamia danleli $&r», peuteronocıoş &uer oar la _ Hbn., jirannia defoliaria 01., Erannis leu- cophaearia Schiff., Gnophos obfuscata Schiff*, Gnophoş pfeifferi Wehrli., Lithina chlorosata Scopoli., Fychiodes waltheri Wagn0, Peribatpd.es rhora- boidaria Schiff., Peribatodes secundaria D«~S”, Phigalia pilosaria Schif f. Poecilopsis hispidaria Schiff., Selenia lunar! a Schif f. There are species of Geometridae living on underflora and fed by the lichens which are a part of the herboceous plants of forests, as well as living on trees and shrubs, Eor this reason, the species that we have determined are given in three categories.., 1. The species being harmfull to the forest trees and shrubs and fruit trees s Hemithea aestivaria Hbn., Cyclophora annulaja Schulze., Cyclo phora linearia Hb. » Cyclophora punctaria L», Idaea ayersata I»., Qperoph tera brumata I»., Qporinia dilutata D. -S“, Thera yari ata £j»~S<>, Alois re- P and at a I»., Ajaorphagynia necessaria Zell., Apeira gyring aria L., Biston strataria Hufn», Oampaea margaritaria L., Colotoi_s penaaria I., Orocallis elinguaria 1., De ilini a pusaria I., Deuteronoraos quercaria Hbn., Erannis aurantiaria Hbn., Erannis defoliaria CI., Erannis leucophaearia Schiff., Erannis marginaria Ii., Lomaspilis narginata L., Peribatodes correptaria Zell., Peribatodes rhooiboidaria Schiff», Phigalia pilosaria Schiff., Poe- cilopsis hispidaria Schiff., Selenia lunar i a Schiff.,- Ho - 2. The species lining on the voider flora : Orthostixis cribraria Hbn.« Qyclophora pupillaria Hbnj, Idaea c onsanguinari a led., Idaea oohrata, Scopoli.» Idaea pojlitata Hbn,, Idaea subsericeata Haw., Bhodostropia yibicaria 01., Scopula decora t a Schiff. » Scopula imitaria Hbn., S copula ciarginepunctata Prout., Scopula ornata Sco poli., Scopula turbidaria Walk*, Colos.tygia abruptaria Bdv., Buphyia pi- cata Hbn., Horisnie eorticata, Treit,, Lithq.stege grişeata Schiff., Ly co me tra ocellata, L#» Asbotis s el enayi a Schiff.» Alois, repandata L., Apeira syringaria L., Aspitates ochrearia Bossi., Oampaea toargaritaria 1., Croy callis jelingu&ria Ii. » Erannis marginaria F., &ttophos variegata Dup», Be- lenia lunaria Schiff. 3. The species living on the lichens which are a part of the herbaceous plants : Aseotis selenaria Schiff., Gleorodes iichenaria Hufn. ”The species that are seen in a large extent in the forests of Marmara and Aegean regions are s Scopula marginepunctata Prout., Scopula ornata Scopoli,, Idaea aversata L., Euphyia bilineata L., Operophtera brumata L., Thera varia- t a D.-S., Amorphagynia necessaria Zell., Golotois pennaria 1., Deutero- nonos quercaria Hbn., Erannis aurantiaria Hbn., Erannis defoliaria CI., Erannis leuo ophae aria Schiff., Erannis marginaria 1., PJ^galla pilosa- r;ia Schiff., Poecilopsis hisPi^aria Schiff. On the other hand Scopula marginepunctata Prout., Scopula px-* hata Scopoli., Iftaea aversata 1., Euphyia bjjjjje&ta. Ii. » Erannjs, lgu£0_- phaearia Schiff.,and Poecilopsis hispidaria Schiff.,are the species found less frequently as compared with the others. The biology of the deterained and highly populated species especially those harmfull to the forest trees were studied. Because of their importance in forestry, the species mostly found in Belgrad Forest such as Operophtera brumata L., Erannis defoli aria CI., Deuteronomos quercaria Hbn., Phigalia pil o sar ia Schiff. »have been studied completely and the"biblogy of these species under the con ditions of research area has been explained.