CRP'nin organizmanın savunmasındaki yeri üzerine bie araştırma
  1. Tez No: 173429
  2. Yazar: ŞADİ YENEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
  7. Yıl: 1981
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
V- OZKT Son çalışmalar bir akut faz proteini olan CRP nin, immün- globulinlerin presipitasyon ve agglutinasycn tepkimelerini hare kete geçirme ve kompleman sistemi aktive etme yeteneklerini pay laştığını, T ve B lenfositlere bağlandığını ve bu hücrelerin ba zı işlevlerini değiştirdiğini göstermiştir. Biz de bu çalışma mızda CRP nin T lenfosit işlevlerinden biri (E-Rczet oluşumu) ve fagositoz üzerine etkili olup olmadığını ve eğer varsa bunun hangi derecede olduğunu araştırdık. Bunun için NBT boyası fago sitozu ve indirgenmesi testi, ile spcntan E-Rczet oluşumu testle rini kullandık. Sonuç olarak, CRP nin normal lenfositler tara fından E-Rozet oluşumunu baskıladığını (p-
Özet (Çeviri)
VI- SUMMARY Recent studies indicate that CRP which is an. aoute phase protein, shares with immunglobulins the ability tc induoe preci pitation and agglutination reactions and activate the complement system, and binds to T and B lymphocytes and changes certain functions of these cells. In this study, we also investigated whether CRP effects on one of the T lymphocytes functions (E-Ro- sette formation) and phagocytcsis and, if so, this becomes to* what extejit. We, therefore, used NBT dye phagocytosis and reduc tion test, and spontaneous E-Rosettes formation test.