Faaliyete dayalı maliyet sistemi ve bir sağlık işletmesinde uygulanması
Activity based costing and an implementation in a healthcare institution
- Tez No: 173558
- Danışmanlar: PROF.DR. MUSTAFA ÖMER İPÇİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 173
Özet
ÖZET TÜRKKAN, Mehmet Taha. Faaliyete Dayalı Maliyet Sistemi ve Bir Sağlık işletmesinde Uygulanması, Doktora Tezi, Ankara,2006 Günümüz üretim ve rekabet koşullarında işletmelerin maliyet yapılarındaki meydana gelen değişiklikler; endirekt maliyetlerin toplam maliyetler içerisindeki oranının gittikçe artması, geleneksel maliyet muhasebesi sistemlerinin kısıtlarını belirgin bir şekilde ortaya koymuştur. Geleneksel maliyet muhasebesi sistemlerine alternatif olarak geliştirilen Faaliyete Dayalı Maliyet Sistemi (FDMS), sadece bir maliyetleme tekniği olmaktan öte bir yönetim aracı işlevini de görmektedir. FDMS'nin sağlık işletmelerin de uygulanmasının sınırlı kaynakların doğru alanlarda kullanılması ve uygulanan fiyatların maliyetleri karşılaması konularında katkı sağlayacağı düşünülmektedir. Bu çalışmada, Faaliyete Dayalı Maliyet Sisteminin bir tıp laboratuarında üretilen testlerin maliyetini belirlemek için pratik bir uygulamasının gerçekleştirilmesi ve yapılan işlemlerin ayrıntılı ve eksiksiz bir açıklamasının sağlanması amaçlanmıştır. Çalışmada maliyetlerin belirlenmesi ve geleneksel yönteme göre hesaplanan maliyetlerle karşılaştırılması dışında, üretilen Faaliyete Dayalı Maliyet bilgilerinin yönetim karar mekanizmasında kullanılması da incelenmiştir. Anahtar Sözcükler Faaliyete Dayalı Maliyet Sistemi; Geleneksel Maliyet Muhasebesi Sistemleri; Sipariş Maliyet Yöntemi; Safha Maliyet Yöntemi; Geleneksel Maliyet Dağıtım Süreci; Faaliyet Kavramı; Faaliyetlerin Sınıflaması; Maliyet Etkeni; Faaliyet Ağacı; Faaliyete Dayalı Bütçeleme.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT TÜRKKAN, Mehmet Taha, Activity Based Costing and an Implementation in a Healthcare Institution, Ph.D. Dissertation, Ankara, 2006 The changes in the cost structures of the companies in today's competitive production environment; the increasing share of overhead costs within the total costs, have clearly revealed the limitations of the traditional cost accounting systems. Activity Based Costing (ABC), which has been developed as an alternative to the traditional cost accounting systems, is not only a costing technique but also a strong management tool for decision making process. The implementation of ABC in healthcare institutions is expected to contribute to the utilization of limited resources in appropriate areas and to the determination of accurate cost based prices. The study aimed to accomplish a practical implementation of ABC in a medical laboratory in order to determine the costs of producing diagnostic tests and attempted to fully describe the various steps that were taken. The advantages that Activity-Based Costing may provide not only to calculate costs but also to improve management efficiency have also been explored in the study Key Words Activity Based Costing; Traditional Cost Accounting Systems; Job-Order Costing; Process Costing; Traditional Cost Allocation Process; Activity Concepts; Classification of Activities; Cost Driver; Bill of Activities; Activity Based Budgeting