Cumhuriyet öncesi ve sonrası dönemde konut yaşam mekanı - kullanıcı ilişkilerine iletişim açısından bir yaklaşım
Housing living residence in the periods before and after the republic - an approach to the user relations from the aspect of communication
- Tez No: 173690
 - Danışmanlar: Y.DOÇ. MESUT ÇELİK
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
 - Yıl: 2006
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Ana Sanat Dalı
 - Sayfa Sayısı: 188
Özet
Birinci bölümde; konuya yaklaşım ve sorunun belirlenmesinde gereksinim, işlev, biçim biçimlendirme eylemi gibi temel kavramlara değinilmektedir. Özne nesne ilişkilerinin, kullanıcı mekan iletişiminin özünü oluşturduğu düşünülmektedir. Bu nedenle ikinci bölümde; kullanıcının algı yapısı özne nesne ilişkileri, insan çevre ilişkileri, çevre kavramı, çevrenin algılanması boyutlarında incelenmeye çalışılmaktadır. Algı yapısına yönelik çalışmalara değinilerek, algılanan mekanın anlamlandırmasında etkili kültür, beğeni ve estetik gibi üst yapılara değinilmektedir. Son olarak, iletişim üzerine geliştirilen kuramlar incelenmektedir. Üçüncü bölümde; mekansal iletişimde kullanıcı, mekan ve mimarın davranış modelleri ortaya koyulmaya çalışılmaktadır. Kullanıcının gereksinimlerine yanıt arayan yararsal davranışı, iletişim öğesi olarak mekanın örgütlenmesi ve buna karşı tasanmcının bu işleyişe yanıt verecek biçimlendirme eylemi konu edilmektedir. Dördüncü bölümde; Türk konutu yaşam mekanında, fiziki çevre koşulları ve sosyal - kültürel etkenlerin yaşanan süreç içinde değişimi konu edilerek, bu değişimin kullanıcının algı yapısındaki ve mekanın biçimlenişi üzerindeki etkileri ile kullanıcı mekan iletişimi anlaşılmaya çalışılmaktadır. Bu kapsamda mekansal değişim; Türk konutunda belirli özellikleri ile birbirinden ayrıldığı düşünülen dönemler içinde incelenmektedir. Bunlar“Geleneksel”,“Batılılaşma”,“Cumhuriyet”ve“1950 sonrası”dönemlerdir. Yapılan çalışmaya ilişkin genel değerlendirme ve sonuç beşinci bölümde ele alınmaktadır. Anahtar Sözcükler Kullanıcı-Tasanmcı-Mekan, Konut Yaşam Mekanı, İletişim
Özet (Çeviri)
In the first section; basic concepts such as approach to the subject and requirement of determining the problem, function, style, act of shaping are mentioned. It is considered that subject-object relations constitute the core of user residence communication. Therefore, in the second section, it is tried to examine perception structure of user from the aspects of subject-object relation, human-environment relations, concept of environment Studies aimed at structure of perception are mentioned and superstructures such as culture, taste and esthetics are cited that are effective in giving a meaning to the perceived place. Finally, theories developed on communication are examined. In the third section, it is tried to put forward the behavior models of the user, the resident and the architect in residential communication. The subject is the benefit behavior of the user searching for a response to his requirements, organizing the residence as an element of communication and the designer's shaping the residence in a manner to give response to this process. In the fourth section, the subject is the change occurring within the process in Turkish housing living area, physical environmental conditions and social-cultural effects and it is tried to comprehend the effects of this change on the perception structure of the user and the shaping of the-residence and-the-user-residence communication. In this scope, residential change is examined within periods that are considered to differ from each other with certain characteristics. These are Traditional“, ”Westernization“, ”Republic“ and ”Post-1950" periods. General assessment regarding the study and conclusion is mentioned in the fifth section.