Kara Harp Okulu Kütüphanesi koleksiyonunun kullanım analizi: Bir koleksiyon geliştirme önerisi
The usage analysis of Turkish Military Academy Library collection: A collection development proposal
- Tez No: 173781
- Danışmanlar: DOÇ.DR. EMİN KÜÇÜK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Information and Records Management
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgi ve Belge Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Hiçbir kütüphanenin var olan tüm bilgi kaynaklarım bünyesinde bulundurması ve hizmete sunabilmesi olanaklı değildir. Bu nedenle bilgi merkezleri bilgi kaynaklarım sağlarken, sınırlı olan kaynaklarım kullanıcılarının gereksinimlerini en iyi biçimde sağlayacak koleksiyonları oluşturmak amacıyla kullanmak zorundadırlar. Kullanıcı gereksinimlerim karşılayan bir koleksiyonun oluşturulmasmdaki en önemli koşul, kullanıcı gereksinimlerinin ve bilgi merkezinin içinde bulunduğu sistemin iyi tanınması ve tanrmlanmasıdrr. Bu da, bilgi merkezlerinde koleksiyon geliştirme politikasının bir sonucudur. Bu çalışmanın temel amacı da Kara Harp Okulu Kütüphanesinin koleksiyon kullanım analizini yaparak, kullanıcı ve kütüphanenin çevresini tanımlayarak, koleksiyon geliştirme politikasının olmamasının yarattığı sorunları saptamak, elde edilen veriler doğrultusunda Kara Harp Okuluna yönelik bir koleksiyon geliştirme politikası oluşturmaktır. Çalışma Kara Harp Okulu ve kütüphanesi, kütüphane koleksiyonu ve kullanıcıları incelenerek gerçekleştirilmiştir. Araştırmamızda betimleme yöntemi kullanılmış, kullanım analizi yapılırken örnekleme yöntemi kullanılmış ve veri toplama tekniği olarak da Kara Harp Okulu öğretim elemanları ve öğrencilerine anket uygulanmıştır. Ayrıca öğretim elemanları, öğrenciler ve kütüphane yetkilileri ile görüşmeler yapılmıştır. Araştrrmanm temel hipotezi;“Kara Harp Okulu Kütüphanesinin mevcut bir koleksiyon geliştirme politikasınıın olmaması, koleksiyonun gehşimini ve kullanımını olumsuz etkilemektedir”şeklinde belirlenmiştir. Araştırma sonunda, Kara Harp Okulu Kütüphanesi koleksiyonunun %37,70'inin hiç kullanılmadığı, koleksiyonun büyük oranda bağış materyaller ile oluştuğu ve bu bağış materyallerin kullanım oranının düşük olduğu, kütüphanede mevcut kitapların %85,97'sinin 2000 yılı ve öncesi basımh olduğu ve koleksiyonun ivedilikle bir ayıklamadan geçirilmesi ve bu ayıklamanın rutin aralıklarla yapılması gerektiği, yeni sağlanan yayınların eski sağlanan yayınlara oranla daha fazla okunduğu, koleksiyondaki kitapların okunma oranları ile dilleri arasında bir ilişki olmadığı sonuçlarına ulaşılmış ve hipotezlerimizin tamamı kanıtlanmıştır. Anahtar Sözcükler Koleksiyon geUştirme, koleksiyon yönetimi, Kara Harp Okulu Kütüphanesi
Özet (Çeviri)
It is virtually impossible for a library to collect every kind of information since that exists and to make it available. Therefore, information center while acquiring data resources, have to use their limited financial resources appropriately in order to provide their users' needs as much as possible. While developing the most suitable collection for the users, the most important prerequisite is to know and identify the needs of its users and the system that is maintained in the information center. This is a result of a collection development policy that will be adopted by the information center. The basic aim of this study is to form a collection development policy concerning the Turkish Military Academy through the data obtained by analysing the collection use in the abovementioned Academy, by defining the library environment and its users, by analysing the problems which stems from the absence of any collection development policy. The basic hypothesis of this study has been identified as " The absence of a collection development policy in the Turkish Military Academy has a negative effect on collection development and the use. The research has made it clear that 37,70 per cent of the Turkish Military Academy Library collection is never being used; the collection is to a great extent made of donation the circulation of which is low; 85,97 per cent of the existing books in the library are 2000 or pre-2000; and an immediate weeding process is required and this weeding process should be done on a regular basis's; recently acquired books are being circulated at high percentage in comparison to the circulation of the dated books. Besides, it is concluded that there is no correlation between the circulation and the language in books are written. As a conclusion all our hypothesis are proved. Key Words Collection development, collection management, Turkish Military Academy