From rebellion to conformity: The displaced youth in Kingsley Amis's Lucky Jim and Alan Sillitoe's Saturday Night and Sunday Morning
İsyandan uyum sürcine :Kingsley Amis's Lucky Jim ve Alan Sillitoe'nun Saturday Night and Sunday Morning romanlarındaki yerinden edilen gençlik
  1. Tez No: 173782
  2. Yazar: ŞERİFE ÇALIK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SERPİL OPPERMANN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu tez Kingsley Amis'in Lucky Jim (1954) ve Alan Sillitoe'nun Saturday Night and Sunday Morning (1958) adlı romanlarını İkinci Dünya Savaşı sonrası dönemde, İşçi Partisi'nin politikaları sonucunda İngiliz toplumunda görülen sosyo-politik ve sosyo kültürel değişimler çerçevesinde inceler. 1945 genel seçimlerinde iktidara gelmesinden sonra parti, alt sınıfların yaşam standartlarım iyileştirmeye yönelik, konut, eğitim, sağlık ve sosyal güvence alanlarında birtakım reformlar uygulamıştır. Savaş sonrası dönemde İngiltere'de ekonomik duruma bağlı olarak işsizlik oranım düşerken, kendilerini maddi kazanımlarıyla tanımlamaya başlayan işçi sınıfının yaşam standartlarındaki yükseliş toplumun tüketici toplumuna dönüşmesiyle sonuçlanmıştır. Bu bağlamda, bu tez, işçi sınıfı kültüründeki değişimlerin, 1950'lerde“the Angry Young Men”olarak adlandırılan yazarlar tarafından nasıl yansıtıldığını inceler. Söz konusu yazarların kendileri de işçi sınıfına mensupturlar, ve romanlarında, belirtilen dönemde meydana gelen sosyal değişimlerin nedenleri ve sonuçları üzerinde durmuşlardır. İngiliz yönetimine karşı sergilenen kızgın tavır, dokümanter üslupları ve baş karakterlerinin kişisel isyanlarıyla betimlenen dönem, bu yazarların romanlarının genel tarzını oluşturur. Bu çerçevede Kingsley Amis'in Lucky Jim ve Alan Sillitoe'nun Saturday Night and Sunday Morning adlı romanları dönemin işçi sınıfı kültürünü endişe ve beklentileriyle yansıtmaları açısından dönem romanına örnek olarak ele alınmıştır. Anahtar Sözcükler Alan Sillitoe, Kingsley Amis,“the Angry Young Men,”savaş sonrası Britanya, refah toplumu, İngiliz işçi sınıfı gençliği, sınıf atlama.
Özet (Çeviri)
This thesis analyzes Kingsley Amis's Lucky Jim (1954) and Alan Sillitoe's Saturday Night and Sunday Morning (1958) within the context of socio-political and socio- cultural transitions that took place in the British society in the post-war period as a result of the political decisions of the Labour Party. The party, after coming into power in the 1945 General Election, enacted some social reforms on housing, education, health and social security, which were aimed at improving the living standards of the lower classes. While the economic situation in the post-war period reduced the unemployment rate in Britain, the increase in the living standards of the working class, who began to define themselves with their material possessions, resulted in the commercialization of society. Within this framework, this thesis attempts to show how the modifications in the working class culture were reflected by the writers of the 1950s, who were labeled as“the Angry Young Men.”These writers were from the working class background, and in their fiction they pinpointed the causes and results of the social changes in the decade. The prevalent reactive and angry mood against the British Establishment marked the general tone of the Fifties novels, which were characterized by their documentary styles and the self-indulgent rebellion of their protagonists. As such, Kingsley Amis's Lucky Jim and Alan Sillitoe's Saturday Night and Sunday Morning, taken as the exemplary novels of the decade, present a vision of the working class culture of the period with its anxieties and aspirations. Key Words Alan Sillitoe, Kingsley Amis,“the Angry Young Men,”post-war Britain, Welfare State, the British working class youth, social mobility.