Türkiye'de entelektüellerin kamuoyu inşasındaki rolü ve misyonu
The role and mission of intellectuals in the construction of public opinion in Turkey
  1. Tez No: 173871
  2. Yazar: BANU ERYILMAZ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ. ABDÜLKERİM SÖNMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 512
Özet
Bu çalışma haber yazılarında ve köşe yazarlarınca yapılan tartışmaların içerik ve ideolojik söylem analizi aracılığıyla Türkiye'deki entelektüellerin kamuoyu inşasındaki rolü ve misyonunu inceler ve analiz eder. Bu, Türk modernleşmesi, devlet ve entelektüel arasındaki eklemlenme biçimini belirleyen modern siyasal yaşamın, tarihsel unsurların ve sürecin oluşumunda entelektüellerin ve kamuoyunun rolüne ilişkin teoriler bağlamında yapılır. Bu çalışma Türk entelektüellerin Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne üyeliğini Batılılaşma projesinin mantıki ve zorunlu bir uzantısı olarak tanımladığını öne sürer. Bu tanımlama, Batı'nm yerel spesifik deneyimini evrensel bir ilkenin temsili olarak sunmayı gerektirir ve bundan dolayı Batı'yı özne olarak Türkiye'yi hakikat söyleminin nesnesi olarak yeniden üretir. Anahtar Sözcükler Avrupa Birliği, entelektüel, Batılılaşma, modernleşme, kamuoyu, hakikat söylemi
Özet (Çeviri)
This study examines and analyses the role and mission of intellectuals in the construction of public opinion in Turkey, through content and ideological discourse analysis of debates by newspaper columnists and news reports. This is carried out in the context of theories on the role of intellectuals and public opinion in the formation of modern political life and of the historical factors and processes determining the modes of articulation between Turkish modernity, polity and intellectuals. The study argues that the Turkish intellectuals define Turkey's membership of the European Union as a logical and necessary continuation of its Westernization project. This definition however requires them to present the locally specific experience of West as the representation of a universal principle and hence reproduces the West as the subject and Turkey as the object of truth discourse. Key Words European Union, Intelectual, Westernization, modernity, public opinion, truth discourse.