Uluslararası toplumunun iklim değişikliği ve ozon tabakasının incelmesi karşısındaki tutumu ve değişen 'güvenlik' anlayışı
International community's response to ozone layer depletion and climate change and the transformation of the concept of security
  1. Tez No: 173872
  2. Yazar: MURAT ÖMEROĞLU
  3. Danışmanlar: DR. HÜRKAN ÇELEBİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Uluslararası ilişkiler alanının temel aktörleri olan ulus devletler, 20. yüzyılın ikinci yarısı içerisinde, tarihte ilk kez, uluslararası barış, istikrar ve güvenlik ortammmın geleneksel addedilebilecek, dini karşıtlıklar, ideolojik tartışmalar, sınır anlaşmazlıkları ve ekonomik rekabet vb. faktörlerin yam sıra insan faaliyetlerinin doğaya verdiği zarardan kaynaklanan, yoksulluk, su kaynaklarının kirletilmesi, iklim değişikliği vb. çevresel tehditlerden de etkilenmekte olduğunu anlamışlardır. Bu anlayış çerçevesinde, devletler, küresel etkileri olan bu çevresel tehditlere karşı ortak bir hareket tarzı benimsemeleri gerektiğini ve hiç bir devletin tek başına bu tehditlerle mücadele edemeyeceğinin bilincinde olarak, sözkonusu çevresel tehditlerle mücadele amacıyla çok taraflı yasal belgeler hazırlayarak ortak bir tutum belirleme yolunu seçmişlerdir. Bu çalışmada, devletlerin özellikle ozon tabakasının incelmesi ve iklim değişikliği konularında izledikleri tutumların, yöntemlerin ortak paydaları ve ayrıştıkları noktalan tarihi bir perspektifle incelenmektedir. Anahtar Sözcükler Uluslararası ilişkiler, çevre, güvenlik, ozon tabakası, iklim değişikliği, küresel ısınma, çevre sorunları, uluslararası çevre hukuku, uluslararası işbirliği
Özet (Çeviri)
Nation states, the main actors of the international arena, realized in the second half of the 20th century that, for the first time since the beginning of history, their security and international peace and stability, in addition to traditional threats such as but not limited to religious animosity, ideological and/or border disputes and economical rivalries, is being affected by environmental threats stemming from the toll of the human activities on nature, such as contamination of water resources, burning of fossil fuels etc. With this understanding and keeping in my mind that no state can fight alone against these environmental threats which have global implications, states opted to act jointly by adopting multilateral documents to fight against these threats. Thereby helped broaden the definition of the concept of security to include environmental threats. In this thesis, states' positions, attitudes as well as methods, in short, their reactions to efforts undertaken against ozone depletion and climate change are analyzed with a historical perspective and a special emphasis is placed on the common denominators uniting them as well as those factors driving them apart. Key Words International relations, environment, security, ozone layer, climate change, global warming, environmental issues, international environmental law, international cooperation