Yukarı Eşençay (Fethiye KD) havzasının karst hidrojeolojisi incelemesi
- Tez No: 174003
- Danışmanlar: DR. ALPARSLAN ARIKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 1986
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 295
Özet
ÖZET 1V Yukarı Esençay Havzası vs yakın dolayının karst hidrojeo lojisi incelemesini kapsayan bu çalışmadaj bölgede karst su kaynakları potansiyelinin değerlendirilmesine yönelik olarak, yakın gelecekte uygulanabilecek projelerin, planlanmasında ve uygulanmasında gereksinim duyulabilecek ön hidrojeolojik bilgilerin elde edilmesi amaçlanmıştır. Fethiye ilçesinin (GB Anadolu) KD' sunda yer alan inceleme alanı, büyük oranda karstlasmış karbonatlı kayaçlar ile kaplıdır. Bölgede litoloji topluluklarının hidrojeolojik karakteri dikkate alınarak, alttan üste, Karstik alt birim (KA), Geçirimsiz alt birim (GA), Karstik üst birim (Kü ve Yarı gecirimli üst birim (YGü) seklinde dört ayrı hidrojeoloji birimi ayırtlanmıs, bölgenin 1/100 000 öl çekli hidrojeoloji haritası bütünlenmistir. İnceleme alanında ana aki-fer sistemini oluşturan Kü birimin başlıca boşalımı Karanlık boğaz, Seki platosu ve Elmalı ovasında yer alan kaynaklar aracılığı ile olmaktadır. Su bütçesi hesaplamalarına göre, havza yeraltı drenaj alanı yüzey drenaj alanından yaklaşık "/. 50 oranında daha büyüktür. Çekilme eğrisi değerlendirmelerine göre, Kü birimde üç ayrı karstlaşma zonu belirlenmiş olupş maksimum akifer hacminin 1.2x109 m3 olduğu tahmin edilmiş tir. Bu çalışma sonucunda, Seki platosu ovalarının karst kaynaklarının sondaj kuyuları ile geliştirilmesi yoluyla sulanabileceği, ayrıca enerji üretimi için Karanlık boğaz çıkışındaki kesitin baraj inşasına uygun olduğu ve geçirimsizlik açısından önemli bir sorun içermediği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
V L SUMMARY In the present study that covers the karst hydrogeological investigation o-f the Upper Esencay Basin and its vicinity; it has been aimed, being directed towards the evaluation of the karst water resources potential of the region, to obtain preliminary hydrogeological information which could be needed in the planning and application o-f projects for a near future. The study area which is situated at NW of the Fethiye countyseat (SW Anatolia) is extensively covered by karsti- fied carbonate rocks. Based upon the hydrogeological pro perties of the lithological associations, four hydrogeolo gical units have been differentiated in the region; namely from bottom to top, Karstic lower (KA), Impervious lower (GA), Karstic upper