Poli (etilen tereftalat) elyaf ve ipliklerin bazik ortamdaki davranışı
  1. Tez No: 978
  2. Yazar: NURAY OLUKÇU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OYA ŞANLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Chemical Engineering, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 1987
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
ÖZET Bu çalışmada SASA firmasınca üretilen Poli (etilen tereftalat) düz iplik, tekstrüze iplik ve elyafın bazik bir madde olan potasyum hidroksit ile etkileşimi araştırılmış tır, üretilen mamullerin bazik maddelere karşı direncini gözlemek amaçlanmış olup, etkileşmeye sürenin, sıcaklığın ve potasyum hidroksit konsantrasyonunun etkisi, ağırlık kayıplarına bakılarak, vizkosite ölçümleri ve dayanıklılık testleri yapılarak incelenmiştir. Tekstrüze ipliğin elyaf ve düz ipliğe nazaran daha fazla etkilendiği böylece daha fazla ağırlık kaybına uğradığı gözlenmiştir. Bununla beraber viskozitelerdeki düşüşün üç ürün için aşağı yukarı aynı olduğu gözlenmiştir. Bazla etkileşim sonucu ipliğin dayanıklılığının etkile şim süresi, baz konsantrasyonu arttıkça azaldığı saptanmış tır. -ii-
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this research three types of Poli (etilen teraftalat), fiber, texturized fiber and tow which are produced by a firm called SASA, are treated with potassium hydroxide was studied. It was aimed to investigate the strength of the respective products against basic materials. The effect of potassium hydroxide to the products was investigated in terms of percent weight loss, viscosity measurements and' tensile strength. Time, temperature, concentration of potassium hydroxide were selected as variables. Texturized fiber was observed to be more affected so that it had more weight loss than the other products. Where as all products showed almost the same viscosity reduction with basic treatment. As a result of treatment with base the strength of the fiber decreased with increasing base concentration and time. -iii-