Erzurum ili merkezinde bulunan orta ve yüksek öğretim kurumlarında öğrenim gören öğrencilerin alkolli içki kullanmaları üzerine bir araştırma
  1. Tez No: 174025
  2. Yazar: HASAN ULVİ KIVANÇ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ZEKİ BAŞAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 1981
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
ÖZET Erzurum il merkezinde tesadüfi örnekleme yöntemiyle se çilen 1418 lise son sınıf ve üniversite öğrencisinde anket uygu lanarak öğrencilerin yaşı, cinsiyeti, en son bitirdiği okul, me deni durumu, öğrencilikten başka meslek durumu, geçimini sağlama şekli, aylık olarak eline geçen para miktarı, anne-baba mesleği, anne-baba ilgisizliği, erken çocukluk döneminde anne-baba ölümü, anne-babanm alkol kullanma durumu ile öğrencilerin alkol kullan maları arasındaki ilişki istatistiksel olarak incelendi. Ayrıca alkollü içki kullanan öğrencilerin kullandıkları alkollü içkinin cinsi, miktarı ve sıklığı, ne zamandan beri alkollü içki kullan dıkları, kaç yaşında içkiye başladıkları, kullandıkları alkollü içkiye bağlı olarak sue işleme, sakatlanma, kaza yapma ve varsa kazada ölüm durumuyla yine içkiye bağlı olarak meydana gelen be densel ve ruhsal hastalıklar iş veya okul değiştirme durumu araş tırılarak bulguların sayı ve yüzde dağılımları tablolar halinde verildi. Bulgular istatistiksel olarak analiz edilip bu alanda yapılan çalışmalarla karşılaştırılarak tartışması yapıldı.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In Erzurum Prooince center, interview questions were asked to 1418 students those were selected by random sampling method from high schools' last year students and from university students about their age, sex, last graduated school? whether married or single, profession, beside student ship, how they earn their lives, monthly pocket moneyor in come, parent's pro fessions, parent's uninterestedness parent's death in early childhood, relationship between parent's alcohol usage and condition with students' alcohol usage is examined statistically. Other than that, the kind of the alcoholic drinks that are used by the students who drink alcoholic drinks, quantity and fre quency, from what time on they used to drink alcoholic drinks, at what age they started to drink, their crimes related with the alcoholic drinks they use, being injured, making accident, and if there is, the case of death, and again bodily and psycho logical illnesses that dependent on drink, changing work or school attitude are researched and the findings' numbers and percentage distributions are given in tables. Findings are sta tistically analysed and a discussion is made with the studies that were done in this field.