Bahçeköy (Gölbaşı-Ankara) kömür havzasının jeolojisi ve kömürlerin petrografik incelenmesi
  1. Tez No: 174068
  2. Yazar: ALİ İHSAN KARAYİĞİT
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MÜMİN KÖKSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 1983
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
VII- ÖZET Bu çalışma, Bahçekdy Kömür havzasını (Ankara-G'ölbaşı güneyi) jeolojik, mineralojik-petrografik ve jeokimyasal bulguların ışığında ele alıp değerlendirmek; kömürlerin petrografik tanımlamalarını yapmak amacı taşı maktadır. 2 Bu amaç doğrultusunda yaklaşık 223 km 'lik bir alanın 1:25.000 ölçekli jeoloji haritası yapılmış ve tektonik yapıları belirlenmiştir. Saha incelemeleri sırasında, incelenen alanın stratigrafik istifini ve jeolojik evrimini tanımlayabilmek için kayaçlar 4 ana birim, 9 alt birime ayrılmıştır. Bahçeköy kömür havzasındaki linyiti i birimin kayaç türleri, dağılımı, oluşum ortamı ve yaşı ortaya konulmuştur. Diğer taraftan, incelenen alanda Miyosen-Alt Pliyosen yaşlı kalkalkalen özellikte volkanitlerin de bulunduğu belirlenmiştir. Petrografik incelemeler sonucunda, kömürlerin en önemli bileşeninin hüminit maseral grupları (% 49.04-91.46) olduğu saptanmıştır, üst Miyosen yaşlı bu kömürlerin, ortalama hüminit yansıtmalarına {% 0.28 ± 0.03) göre D.I.N. standartlarında“yumuşak kahverengi kömür”veya A. S. T. M. standartlarında“linyit”safhasında kömürleşme derecesine sahip oldukları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
-viii- SUMMARY The purpose of this investigation is to evaluate Bahçeköy coal basin (Southern-Golbaşı-Ankara) in the light of geological, mineralogical-pet- rographical and geochemical studies. Geological mapping at the scale of 1:25 000 covering about 223 2 km has been carried out in the region and tectonic structures have been determined. During the field work, 4 major rock units and 9 subunits have been identified in order to evaluate geology, stratigraphy and geological evolution of the basin. The presence of calc-alkaline volcanic rocks of Miocene-Lower Pliocene age has been recognized. The age (Upper Miocene), distribution and depositional environment (Limnic) of the coal bearing unit are determined. Coal petrography studies have shown that huminite maceral groups (49.04-91.46 %) are major component of the coal beds. The mean huminite reflactance values (0.28 ± 0.03 %) of the coal indicated that the rank of the coal can be classified as“ soft brown coal”according to D.I.N. standarts and“lignite”according to A.S.T.M. standarts.