MnO2'in asidik ortamda Fe+2 ile indirgenme kinetiği
  1. Tez No: 17450
  2. Yazar: TANER TEKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. MAHMUT BAYRAMOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
ÖZET Bu çalışmada ; /3-Mn02'in H^O^' lü çözeltilerde Fe+2 iyonu tarafından iyi belirlenmiş hidrodinamik şartlarda indirgenme kinetiği incelendi. Reaksiyon gidişi potansiyometrik olarak bir Pt elektrod ve bir doymuş kalomel elektrod arasındaki milivolt değerleri ölçülerek takip edildi. Karıştırma hızı, tane iriliği, sıcaklık, +2 + Fe ve H konsantrasyonlarının etkileri incelendi. 900 rpm üzerinde dif üzyon dirençleri ihmal edilebilir olup hız kimyasal kontrollüdür. Bu sonucu destekleyen değişik kanıtlar verildi. Kinetik data ;“Büzülen nüve model”1/3 denklemi t = t.(1-(1-X) ) ile analiz edil di. Reaksiyon +2 0 5+05 hızının [Fe ] " [H ] * ile orantılı olduğu bulundu ve görünür aktivasyon enerjisi 27.6 kJ/mol olarak tesbit edildi.
Özet (Çeviri)
11 SUMMARY +2 The kinetics of reduction of Mn02 by Fe ions in H2S0. solution have been investigated under well defined hydrodynamic conditions. The reaction has been monitored potantiometrically by measuring milivolt values between a saturated calomel electrode and a Pt electrode. The effect +2 of stirring rate, particle size, temperature, Fe and H concentrations have been studied. Above 900 rpm, diffusional resistences are negligible and the rate is controlled by chemical reaction. Various proofs supporting this conclusion have been given. The kinetic data have been analysed using the“Shrinking core model”equation t = 1/3 T.(l-(1-X) ). The rate has been found proportional to [Fe ]. [H 3 * and the apparent activation energy has been determined as 27.6 kJ/mol.