Kromitin yükseltgenmesinde kinetiğin ve su buharının etkisinin incelenmesi
  1. Tez No: 17449
  2. Yazar: ABDULKADİR ÖZER
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. M. ŞAHİN GÜLABOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
_ı_ ÖZET Bu çalışmada Erzurum yöresinden alınan kromit cevherinin 750_900°C arasında % 8 02 içeren gaz akışında kromata dönüşümü ve bu dönüşüm üzerine subuharının etkisi incelenmiştir. Bu amaçla kromit, kireçtaşı, susuz soda taneciklerinden hazırlanan granüller bir boru fırın tarafından ısıtılan bir boru reaktör içinde kavruldu. Reaksiyonun ilerleyen dönüşüm modeline uyduğu ve kromite göre 2.Mertebeden kinetik ifadeye sahip olduğu bulundu. Reaksiyon için aktivasyon enerjisi 157 KJ mor1 olarak hesaplandı. Subuharının kısmi basıncının artışı reaksiyonu katalitik olarak hızlandırdığı ve bu etkinin sıcaklığın yükselmesi ile azaldığı saptandı.
Özet (Çeviri)
-II- SUMMARY In this study, the conversion of chromite ore to chromate in a gas stream containing 02 8 % in temperature range 750_900°C and the effect of water vapor on this conversion is examined. For this aim, the granules prepared from chromite, calsite, anhidrous soda particules were roasted in a tube reactor heated by a horizontal tube furnace. It was found that the reaction followed the progressive conversion model and that the reaction had the second order kinetic equation with respect to chromite. The activation energy for the reaction was calculated as 157 KJmoP1. It was determined that the increasing in partial pressure of water vapor increased catallticaly the rate of the reaction and that this effect decreased with increasing temperature.