Türk Silahlı Kuvvetlerinde hastalık dışı nedenlerle olan ölümler üzerinde bir araştırma
  1. Tez No: 174589
  2. Yazar: ÇAĞLAR ACIKARA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYDIN AKKAYA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Patoloji, Pathology
  7. Yıl: 1974
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Patoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
- 43 - ÖZET- T.S.K.de 1969-1973 yıllarını kapsayan 5 yıllık sürede hastalık dışı nedenlerle oluşan 1382 Ölüm olgusu saptanmıştır. Bunların ayrıntılarında bazı tür ölümlerde yıllara göre artmalar, bir kısmında ise azalmalar saptanmış t ir " Trafik kazaları sonucu ölümler Kara Kuvvetlerinde ve pi yade sınıfında fazla görülmesi mevcudun diğer kuvvetlere oranla fazla olmasındandır. Trafik kazaları sonucu ölümlerin çoklukla araçların devrilmesi şeklinde olması, sürücülerin daha yetenek li yetiştirilmeleri gereğini ortaya çıkarmaktadır. 1969 yılında T.S.K.de trafik kazaları sonucu ölümlerin mevcuda oranı aynı yıla ait sivil trafik kazalarının tüm nüfusa oranının iki katıdır. Sivil trafik kazalarında 1969-1970 yılı arasında $> 78 bir artım mevcuttur. T.S.K.de aynı dönemde $31» 73 azalma bulunmak tadır. Ateşli silahlarla olan ölümler jandarma Kuvvetlerinde faz la görülmektedir, bu da görevleri- gereğidir. Piyade tüfeğiyle kaza ölümleri (gerek kendisi gerek arka daşı tarafından) en sık görülen ölüm şeklidir. İntiharların Deniz Kuvvetlerinde #Xlığı dikkati çekmiştir. Çeşitli kaza ölümlerinden suda boğulmaların sıklığı da dikkati çekmektedir. Bunda kısmen dinî gereğin etken olduğunu sanıyoruz.
Özet (Çeviri)
SUMMARY INVESTIGATION INTO DEATHS NOT CAUSED BY DISEASE IN THE TURKISH ARMED FORCES During the 5 year period including theyears 1969-1973,1309 deaths not due to disease (excluding those caused by disease) were found in the Turkish jkrmed Forces. During some years, in some types of deaths a decrease was noted, while in other types the number increased. In the Land Forces, especially in the infantry, the number of deaths fram traffic accidents were higher than those in the other Araed Forces. Most of the fatal traffic accidents ending in deaths were due to overturning of vehicles and emphasizes the importance of better training of drivers. In 1969, the ratio of deaths due to traffic accidents in the Turkish Armed Forces was twice the ratio of all the civilian traffic accidents during the same year. During the 1969-1970 period there was a :%J8 rise in civilian traffic accidents. In. the Armed Forces during the same period there was a % 31 »73 decrease in the acciden rat e. Fatal accidents caused by firearms occured more frequently in the gendarme as a consequence of their duties. In the Infantry, due to deaths from rifles (whether self-jnf licted or "by a colleague) were the most frequently encountered. Attention was drawn to the high rate of suicide in the Naval Forces. The frequ ency of death by drowning included in the various accidental deaths. Was also worthy note here religious influences were thought to have a partial effect.