Bir eğitim hastahanesi tıbbi onkoloji bilim dalında izlenen akciğer kanseri olguların sosyodemografik özellikleri, hastalıklarının tanımlanması ve sağkalım olasılıkları
  1. Tez No: 164185
  2. Yazar: CENGİZ HAN AÇIKEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SABAHAT TEZCAN
  4. Tez Türü: Tıpta Yan Dal Uzmanlık
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
VII. ÖZET BİR EĞİTİM HASTAHANESİNDE İZLENEN AKCİĞER KANSERLİ OLGULARIN SOSYODEMOGRAFIK ÖZELLİKLERİ, HASTALIKLARININ TANIMLANMASI VE SAĞKALIM OLASILIKLARI Dünya Sağlık örgütü yaklaşık 24,6 milyon insanın kanser hastası olarak hayatını devam ettirdiğini bildirmektedir. Akciğer kanserleri dünyada erkekler arasında mortalitesi en yüksek kanser türüdür. Bu araştırmanın amaçları GATA Tıbbi Onkoloji Bilim Dalı Başkanlığı'nda Ocak 1990 - Mayıs 2005 tarihleri arasındaki 15 yıllık dönemde akciğer kanseri tanısı ile tedavi edilen ve izlenen hastaların bazı sosyo-demografik özellikleri, bazı risk faktörleri ve hastalık özellikleri yönünden tanımlanması, Bu hastaların tanıdan itibaren sağkalım olasılıkları ile sağkalım ile ilişkili risk faktörlerinin saptanmasıdır. Araştırma geriye yönelik (retrospektif), tanımlayıcı bir çalışmadır. Araştırma kapsamına GATA Tıbbi Onkoloji Bilim Dalı'nda Ocak 1990-Mayıs 2005 tarihleri arasında akciğer kanseri tanısıyla izlenen 580 hasta alınmıştır. En küçük yaş 21, en yüksek yaş 88 olarak bulunmuş ortalama yaş 59,9, ortanca yaş 61,6 olarak hesaplanmıştır. Araştırma grubunun %87,8'ini erkek, %12,2'sini kadın hastalar oluşturmaktadır. Araştırma grubunun %33,9'unu evre IV kanserler oluşturmaktadır. Evre İlla kanserler %26,8, evre lllb kanserler %26,0 bulunmuştur. Evre II vakalar %10,5 olurken, Evre l'de yakalanan vakalar sadece %2,8 olmuştur. Araştırma sonucunda genel sağkalım süresi 41,4 ay (%95 GA: 32,8-48,2) olarak bulunmuştur. 1 yıllık sağkalım olasılığı %84,9, 5 yıllık sağkalım olasılığı %33,4 olarak bulunmuştur. Tek değişkenli analizlerde tanı tarihi, tanı sırasındaki yaş, Türk Silahlı Kuvvetlerindeki statü, sistemik hastalık varlığı varlığı ve ailede başka kanser hastası varlığı değişkenleri sağkalımı istatistiksel olarak etkiledikleri bulunmuştur. Çok değişkenli analiz sonucu oluşturulan modele ailede başka kanser hastası olup olmadığı, sistemik hastalık varlığı, tanı tarihindeki hasta yaşı ve tümör evresi dahil olmuştur. 68
Özet (Çeviri)
VIII. SUMMARY THE SOCIODEMOGRAFIC CHARACTERISTICS, DISEASE DEFINITION AND SURVIVAL PROBABILITIES OF LUNG CANSER CASES WHO WERE FOOLOWED AT THE MEDICAL ONCOLOGY DEPARTMENT OF A TRAINING HOSPITAL World Health Organization (WHO) reports approximately 24.6 millions of people survive with lung cancer. Lung cancer has the highest mortality rate among all cancers in men throughout the world. This study aims to define sociodemografic characteristics, certain risk factors and disease features of patients followed and treated at the Medical Oncology Department of Giilhane Military Medical Academy (GMMA) between January 1990 and May 2005 during 15 years and to determine survival probabilities from the diagnosis and risk factors related survival. This is a retrospektif and descriptive study. The scope of study includes 580 patients followed at the GMMA Medical Oncology department with a diagnosis of lung cancer between January 1990 and may 2005. Mean age and median age have been calculated as 59.9 and 61.5 years respectively. Study group consists of 87.8 % of men and 12.2 % of women. Of these, 33.9% had stage IV cancer while 26.8 % and 26.0 % were stage Ilia and Stage 1Mb respectively. Stage II cases were 10.5 % and those who were diagnosed at stage I c were only %2.8. At the end of the study median survival time has been determined as 41.4 months (95 % CI: 32,8-48,2). Survival probability for one year has been found as 84.9 % and survival probability for 5 years has been estimated as 33.4%. The variables of date of diagnosis, age at the diagnosis, status in Army, existences of other systemic disease, family history for cancer have found to influence the survival time statistically in uni-variate analysis. Date of diagnosis, positive family history, existences of other systemic disease and tumor stage have been found as prognostic factor in multi variate analysis. 69