Protein enerji malnütrisyonlu süt çocuklarında kan ve gaitanın bioşimik yönden araştırılması
  1. Tez No: 174601
  2. Yazar: ŞAHİNDE BEŞER
  3. Danışmanlar: DR. NEVİN BOZBORA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 1983
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
ÖZET Sosyo-ekonomik (malnütrisyon) ve sosya-kültürel (disnutrisyon) dediğimiz beslenme bozuklukları esas olarak bir protein-enerji yetersizliğini ortaya çıkarmaktadır. Normal bir gelişme için alınmayan enerji., süreğen beslenme bozukluklarında; protein. CH, yağ ve mineralleri ile diğer yapı elementlerinin dengesini bozmakta, büyük bir problemin ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Yurdumuzda süt çocuğu ölüm nedenleri incelendiğinde beslenme ve beslenme bozuklukları en büyük problem olarak karşımıza çıkmaktadır. Ülkemiz çocuk hekimlerinin en başta gelen sorunların dan biri PEM ve o'nun yol açtığı bozukluklardır. Hergün binlerce insanın derdine deva olan Şişli Etfal Hastanesi Çocuk Polikliniğine müracaat eden hasta sayımıza bakarsak hiç de küçümsenemeyecek rakamlarla karşılaşırız. 1981 yılında, 1982 ve 1983 ilk altı ayı olmak üzere çocuk polikliniğimize toplam 355.866 basta müracaat etmiş ve 3.623 sütçocuğu 2. Çocuk Servisine yatmıştır.Dikkat edilirse polikliniğimize başvuran hasta sayımız. gittikçe artmakta ve paralel olarak da ağır PEM oranları görülmektedir. Yurdumuzda koşullar gözönünde tutulunca her türlü etmenin tek veya beraber, önemle birbiri ardından PEM9 i sağladığını görüyoruz» Bu nedenle PEM5 in iyi şekilde belirlenmesi ve değerlendirilmesi süregelen bozukluklara geçişi engelleyecektir. Ânamnestik ve klinik olarak olgular tam değerlendirilmelidirler. Normal bir beslenmenin sağlanamadığı ülkemizde anne sütü emsalsiz bir besindir. Çok şükür ki ülkemizde emzirme oranı % 92.3'dür. Ancak bu mükemmel besi büyüklerin etkisi veya çevre baskısı ile yetersiz verilmekte,, erken kesilmekte, sadece tek başına da yeterli olacağı düşüncesi ile ek gıdalara zamanında başlanmamaktadır. Kültür ve eğitimin, ekonomik durumun beslenmeye etkiside inkar edilemez. işte böyle üzücü bir çerçeve içinde toplumların temel potansiyelini teşkil eden“Çocuk”denen varlık güncel, güncel olduğu kadarda Mediko-sosyal bir konu olarak daima aktüel araştırmalara konu olacaktır.
Özet (Çeviri)
f - M - S U M MARY Twenty cases of PEM were discussed according to their biochemical. laboratory testes. More over, in a group of five children as controls, have been determined. The causes of PEM are various and preventive methods have been discussed. These findings showed that PEM is still an important problem for paediatr icans. Morbidity from infection and diarrheal diseases as wellas the overall mortality rate are increased in under nourished children. In the Turkey? over half of the children hospitalized for failure to thrive in infancy are the victims of in adequate feeding. In the light of data and associated findings we have. obtained, the adjustment of feeding has a significant part in the preventive steps. Because of the easy application and very useful for children, the“breast feeding”become the most favorite in the feeding of all the babies.