Sirozlarda mide asit sekresyonlarının incelenmesi
  1. Tez No: 174642
  2. Yazar: ATA ERYILMAZ
  3. Danışmanlar: DR. AHMET NASUHOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
  7. Yıl: 1983
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Dahiliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Bu çalışma sirozlarda sık görülen ülser ve kanamalara zemin hazırlıyabilecek bir risk i'aktoru olan mide asi-c miktarlarının artıp artmadığını araştırmak için yapılmıştır. Batında assit bulunan sirozlularda mide tubajı yapılarak tubaj muhtevalarının renk, miktar ve asit kapasiteleri araştırıldı. 14 vak-ada hipoasidite,bır vak'ada normoasıditeye. yakın değerler elde edildi. 9 vak'ada safra refiuxu görülmüştür. 7 vak'ada boşalmada gecikme tespit ettiıc.5 vak'ada safra refiuxu ile mide motdlite kusurunu bir arada bulduk. Vak' alarm tümü assitli dekompanse sirozlardan seçilmiş tir, iıyrıca gıda rejimleri, alışkanlıkları, yaş ve meslek guruplarına göre tetkik edilmiş olup kan proteinleri, karaciğer fonksion testleri de yapılmıştır. Tespit ettiğimiz hipoasiditeyi hiposekfesy on, safra ref iuxu, uzun süre proteinden fakir beslenme ve kronik gastritis ile izah ettik. Sirozlarda mide mukozasında, mukoza bariyerini yıkacak faktör ler fazla bulunduğu içim kolayca mukoza defektleri oluşabilir»
Özet (Çeviri)
İn this study, amongst cirrhotic patients with ascites; making gastric tubage and secretion analysis, samples were examined in the aspect of colour and quantity of- gastric secretion and ascites. in this study group we found 14 of them hipoasidic,I of them normoasidic;9 of them we showed biliary reflux, 7 of them delay of passage, 3 of them biliary reflux accom panied by motility defect. Additionally, we classified them according to daily dietetical habitus, age and job, and we studied serum proteins, hepatic function tests, Hipoacidity that we founded; we can explain hiposecretion, biliary reflux and long-term alimentation with protein-poor diet and chronic gastritis.