İleri evre mide kanserli hastalarda 5-florourasil-folinik asit (5FU+FA) ve etoposid-doksorubisin-sisplatin (EAP) kemoterapilerinin karşılaştırılması: Prospektif randomize 'crossover' çalışma
Comparison of 5-fluorouracil-folinic acid (5FU+FA) and etoposid-doxorubicin-cisplatin (EAP) chemotherapies in patients with advanced gastric carcinoma: A prospective randomized crossever study
- Tez No: 86435
- Danışmanlar: DOÇ.DR. AHMET DEMİRKAZIK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Onkoloji, Oncology
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
ÖZET Mide adenokanseri insidansı tüm dünyada giderek azalmakla birlikte, ülkemİ2de ve dünyada sık görülen bir kanser türüdür. Kansere bağlı ölüm nedenleri arasında ilk sıralarda gelmektedir. Erken evrede çoğunlukla semptom vermediği için genellikle ileri evrede yakalanmaktadır. Mide kanseri kemoterapiye en duyarlı gastrointestinal sistem kanseri olarak kabul edilmektedir. İlerlemiş mide kanserinde, kemoterapinin hastaların sağkalım süresini uzattığı bilinmektedir. En etkili ilaçlar olan 5-florourasil, sisplatdn, doksorubisin ve mitomisin-C'yi içeren değişik kemoterapi kombinasyonları ile %50'ye varan yanıt oranları bildirilmektedir. Bununla birlikte bu hastaların beklenen medyan sağkalım süresi 1 yılın alandadır. İlerlemiş mide kanserinde kullanılan kemoterapi kombinasyonlarına direnç geliştiğinde, ikinci sırada kullanılan kemoterapi kombinasyonlarına yanıt oranlan ve bu kombinasyonların verilme sırasının sağkalım süre ve oranlarını etkileyip etkilemediği konusunda bir araştırma bulunmamaktadır. Bu nedenle ilerlemiş mide kanserinde EAP (etoposid + doksorubisin + sisplatin) ve 5FU+FA (5-florourasil + folinik asit) kombinasyon tedavilerinin“crossover”kullanımında birinci ve ikinci sıra yanıt oranlarını ve hastaların sağkalım sürelerinin araştırılması planlanmıştır. İlerlemiş mide kanserli 16'sı erkek, 9'u kadın, yaş ortalaması 56.5 olan toplam 25 hasta araştırmaya alındı. Ondört hastaya birinci sıra tedavi olarak EAP, 11 hastaya 5FU+FA verildi. EAP verilen hastaların 6'sına, 5FU+FA alan hastaların 7'sine ikinci sıra tedavi (diğer tedavi kombinasyonu) verildi. Birinci basamak tedavide yanıt oranı EAP grubu için %31, 5FU+FA için %27 idi (p= 1.000). Bu tedaviyle hastalığında ilerleme olan hastalara diğer tedavi verildiğinde (ikinci sıra tedavide) yanıt oranlan EAP için daha iyi (%43'e karşılık %0) bulundu, ancak aradaki bu fark istatistiksel olarak anlamlı değildi (p=0.192). 46Tüm hastaların medyan sağkabm süresi 8 ay; birinci sırada EAP alanların 11 ay, 5FU+FA alanların 7 ay olarak bulundu (p=0.321). Hastaların sağkalım süresini etkileyen ve istatistiksel olarak anlamlı faktörler, tedavi başlangıcındaki performans durumu ile tedavide“crossover”yapılması idi. Bulgularımız, ilk tedavi seçiminin hastaların sağkalımını etkilemediğini düşündürmektedir. ANAHTAR KELİMELER: Mide kanseri Kemoterapi EAP 5-florourasil Palyatif kemoterapi 47
Özet (Çeviri)
ABSTRACT COMPARISON OF 5-FLUOROURACIL - FOLINIC ACID (5FU+FA) AND ETOPOSID - DOXORUBICIN - CISPLATIN (EAP) CHEMOTHERAPIES IN PATIENTS WITH ADVANCED GASTRIC CARCINOMA: A PROSPECTIVE RANDOMIZED CROSSOVER STUDY Although its incidence is decreasing, adenocarcinoma of the stomach is a common type of cancer in Turkey and all over the world. It is one of the leading causes of cancer related deaths. In most cases, it is detected as advanced disease, since it usually does not cause symptoms in early phases. It is known as the most chemosensitive carcinoma of the gastrointestinal system. Chemotherapy has been shown to prolong the survival in advanced gastric carcinoma. Response rates up to 50% has been reported with combinations containing most active agents; 5-fluorouracil, cisplatin, doxorubicin and mitomycin-C. Though, expected median survival of these patients is under 1 year. There is no study investigating effectiveness of second line chemotherapy combinations and sequence of these combinations on response rates and survival in gastric carcinoma. Considering this point, using“crossover”chemotherapy combinations of EAP (etoposid + doxorubicin + cisplatin) and 5FU+FA (5-fluorouracil + folinic acid), first and second line response rates and survival of patients with advanced gastric carcinoma are investigated. Sixteen male and 9 female, total 25 patients with advanced gastric carcinoma were included in this study. Mean age of the patients was 56.5 years. Fourteen patients received EAP and 1 1 patients received 5FU+FA as first line chemotherapy. Six of the patients given EAP and 7 of the patients given 5FU+FA received second line (the other combination) therapy. 48Overall response rate of the first line chemotherapy was 31% for patients given EAP and 27% for 5FU+FA (p= 1.000). After the patients with progressive disease switched to other therapy (second line chemotherapy), response rates were better for the EAP group (43% vs. %0), but this difference was not statistically significant (p=0.192). Overall median survival was 8 months for all patients, 1 1 months for patients given EAP and 7 months for patients given 5FU+FA as first line chemotherapy (p=0.321). Statistically significant factors effecting survival of the patients were performance status at the beginning of the therapy and crossing over the other protocol during the treatment. Our findings suggests that, selection of first line chemotherapy does not effect survival of the patients. KEYWORDS: Gastric carcinoma Chemotherapy EAP 5-fluorouracil Palliative chemotherapy 49