Çocukluk çağı anemiler ve son beş yıllık demir eksikliği anemisi olgularımızın dökümü
  1. Tez No: 174723
  2. Yazar: BEKİR KEŞKEK
  3. Danışmanlar: DR. ARİF KAYAALP
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 1983
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
71 ÖZET Son beş yılda kliniğimize yatarak tedavi olan 53 demir eksikliği anemisi olgusunun dökümünü yaptık. Olgularımızı yaş, cins, kliniğimize geliş yakınmaları, fizik ve laboratuar“bulguları, ülkemizdeki coğrafi dağılımları ”bakımından inceledik. Ayrıca aynı yıllarda kliniğimize yatarak tedavi olan diğer anemi olgularına da kısaca değindik. Demir eksikliği olgularımızda cinsiyet durumu % 58.5 erkek, % 41.5 kız şeklinde idi. Bu fark diğer anemilerde % 79 erkek, % 21 kız olmak üzere daha belirgindi. Olgularımızın kliniğimize geliş yakınmalarında solukluk % 86, halsizlik % 56.5, pika % 35.5, iştahsızlık % 15, ateş yükselmesi % 24, nazal veya gastro-intestinal kanama fo 11, karında şişlik % 11, gelişme geriliği % 7 olarak bu lunmuştur. Fizik bulgu olarak solukluk % 86, sistolik üfürüm % 45» hepatomegali % 36, splenomegali %26, hepato-splenomegali % 19 idi. Olgularımız kliniğimize geliş illeri bakımından incelendiğinde Kastamonu ilinden dikkati çekecek kadar fazla ol gunun geldiği görüldü. Olgularımızda laboratuar bulgusu olarak ortalama serum demiri 38 gamma /di., Hb, % 35.5, eritrosit 2.160.000 olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
72 SUMMARY A retrospective study of 53 cases of iron deficiency anemia hospitalised during last five years is presented. Patients were stratified for age, sex groups and geogra phical distribution as well as for their initial symptoms, physical and laboratory findings. Similarly other cases of other forms of anemia hospi talised through the same period are discussed. Of the 53 patients treated for iron deficiency anemia 58.5 % were males and 41.5 % were females in contrast to 79 % males and 21 % females encountered in other forms of anemin. Initial symptoms were as follows : Pallor 86 %,mala- sia 56.5 %, pica 35.5 %, high fever 24 %, loss of appatite 15 %, nasal or gastro-intestinal bleeding 11 %, abdominal distention 11 % and retardation of growth 7 %. Physical findings were as follows : Pallor 86 %f sys tolic sufl 45 %i hepatomegalia 36 %, splenomegalia 26 % and hepato-splenomegalia 19 %. Patients from Kastamonu showed a statistical signifi cance in grouping the patients in according to their geog raphical origin. The laboratory findings were as follows: Avarage serum iron 38..mcgm/dl, Hb. 35.5 %9 RBC 2.160.000