Enfeksiyon hastalıklarında tedavi sonrası dönemde boğaz florası
- Tez No: 174779
- Danışmanlar: DR. ENVER KARADENİZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
- Yıl: 1982
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
- 61 - ÖZET Yaptığımız çalışmada; Çocuk Enfeksiyon Servisine yatı rılarak tedavi edilen, şifa ve salahla çıkan hastaların“bo ğaz florası”nı inceledik. Ayrı tez çalışması yapılan giriş florasıyla mukayesesini yaptık, şu sonuca vardık. I- Alfa hemolitik streptococcus, gram negatif sapro fit bakteri ve neisseria grubu bakterilerde değişiklik olma maktadır. II- Antibiotik kullanılmayan Enfeksiyöz Hepatit'li hastalarda Staphylococcus albus ve staphylococcus aureus'ta artış tesbit edilmiştir. Bunu hasta direncinin kırılmasına bağlamak mümkündür. III- Antibiotik kullanılan menenjit'li ve tifo'lu has talarda Candida alb icans, E. Col i ve pnömokoklarm arttığı tes bit edilmiştir. Burada, antibiotiğe duyarlı floranın yok edilmesi ve saprofit floradaki dengenin bozulması nedeniyle arttığı dü- şünülebi lir.
Özet (Çeviri)
- 62 - SUMMARY We researched; the throat flora of the patients Who threated in pediatric enfection clinic and discharged from hospital With healing and goodness in our investigation We compared throat flora With entrance flora Which about made different thesis studying and We noticed these results: 1- Not any changes in alpha hemolitic streptococcus gram (-) normal bacterium and the bacteria group of neisseria. 2- It has been established increase of staphylococcus albus and staphylococcus aureus in patients With Enfectious Hepatit Who not used antibiotic. This result can be depend on decrease in resistance of the patient. 3- It has been established that increase of Candida Al bicans, E.Coli and pneumococcus in patients With Typhoid fever and menengitis who used antibiotic. Here we can think about increase: It has been destroyed the flora Which sensitive of antibiotic and equilibrium of normal flora.