SARS-CoV-2 enfeksiyonu sonrası görülen postakut pulmoner komplikasyonlar
Postacute pulmonary complications after SARS-CoV-2 infection
  1. Tez No: 888635
  2. Yazar: DİDAR TEKELİ YAZICI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET BAHADIR BERKTAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Atatürk Göğüs Has. ve Göğ. Cerr.Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Amaç: COVID-19 pandemisi sürecinde SARS-CoV-2 enfeksiyonunun akut etkilerinin yanında postakut dönemde gelişen komplikasyonlar da önemli mortalite ve morbidite nedeni olmuştur. Günümüzde pandemi sona erse de halen enfekte olgular görülmektedir ve Koronavirüslerin son 22 yılda mortal seyreden 3 hastalık nedeni olması ve ilerleyen dönemde yeni türlerin de gelişebileceği düşünüldüğünde hastalığın postakut dönem komplikasyonlarının tanımlanması önemlidir. Postakut dönem pulmoner komplikasyonlara literatürde genel olarak devam eden solunum sistemi semptomları üzerinden yaklaşılmış olup çalışmamızdaki gibi gelişen pulmoner hastalıkların bir bütün olarak tanımlandığı az sayıda çalışma mevcuttur. Çalışmamızda SARS-CoV-2 enfeksiyonu sonrası postakut dönemde görülen pulmoner komplikasyonları ve ilişkili oldukları durumları belirleyerek literatüre katkı sunmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız retrospektif, kesitsel bir çalışmadır. 01 Kasım 2020 ve 31 Nisan 2021 tarihleri arasında hastanemizde burun ve boğaz sürüntü örnekleri ile gerçek zamanlı Reverse Transcription Polymerase Chain Reaction (RTPCR) pozitifliği saptanarak SARS-CoV-2 enfeksiyonu tanısı alan ve akut enfeksiyon döneminde hastanemiz COVID-19 servislerinde yatarak tedavi gören 18 yaş ve üzeri hastalar çalışmaya dahil edildi. Çalışmanın tarandığı zamandan önce veya taranan süre içerisinde tekrarlayan SARS-CoV-2 enfeksiyonu geçirmiş olan hastalar çalışmadan çıkarıldı. Hastaların sosyodemografik ve klinik bilgileri hastane bilgi sistemi üzerinden tarandı ve olgu rapor formları dolduruldu. Bulgular: Çalışmamıza toplam 629 hasta dahil edildi. Postakut dönemde yaşayan 567 hastanın %22,75'inde (n=129) postakut dönem komplikasyonu geliştiği saptandı. Gelişen komplikasyonların %31,41'inin (n=49) pulmoner sekonder enfeksiyon, %13,46'sının (n=21) altta yatan akciğer hastalığında alevlenme, %33,33'ünün (n=52) interstisyel akciğer hastalığı (İAH) gelişimi, %19,87'sinin (n=31) pulmoner tromboemboli (PTE) gelişimi, %1,92'sinin (n=3) pulmoner cerrahi komplikasyon olduğu saptandı.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: During the COVID-19 pandemic, in addition to the acute effects of SARS-CoV-2 infection, postacute complications became a significant cause of mortality and morbidity. Today, although the pandemic has ended, infected cases are still being observed. Given that Coronaviruses have caused three fatal diseases in the last 22 years, and considering the potential for new variants to emerge in the future, it is crucial to identify the complications of the disease in the post-acute phase. In the literature, pulmonary complications in the post-acute period have generally been approached through the persistence of respiratory symptoms, with few studies, such as ours, defining the evolving pulmonary diseases as a whole. Our study aimed to contribute to the literature by identifying pulmonary complications and their associated conditions observed in the post-acute phase after SARS-CoV-2 infection. Materials and Methods: This is a retrospective cross-sectional study. Patients aged 18 years and older who were diagnosed with SARS-CoV-2 infection by real-time reverse transcription-polymerase chain reaction (RT-PCR) positivity of nasopharyngeal swab specimens in our hospital between 01 November 2020 and 31 April 2021 and admitted to our hospital during the acute infection period were included in the study. Patients with recurrent SARS-CoV-2 infections before or during the study were excluded. Sociodemographic and clinical data of the patients were collected using the hospital information system, and case report forms were filled out. Results: A total of 629 patients were included in the study. It was found that 22.75% (n=129) of 567 patients who did not die during the acute phase of infection developed postacute complications. It was found that 31.41% (n=49) of the complications were secondary pulmonary infections, 13.46% (n=21) were exacerbations of underlying lung disease, 33.33% (n=52) were interstitial lung disease (ILD), 19.87% (n=31) were pulmonary thromboembolism and 1.92% (n=3) were pulmonary surgical complications.