Erzurum ve yöresinde Cicadellidae (Homoptera Auchenorrhyncha) türleri üzerinde faunistik ve sistematik çalışmalar
Faunistic and systematic studies on the Cicadellidae (Homoptera:Auchenomhyncha) in the Erzurum province
  1. Tez No: 17486
  2. Yazar: ŞABAN GÜÇLÜ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. HİKMET ÖZBEK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Zooloji, Zoology
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 204
Özet
Bu çalışma, Erzurum Merkez, Aşkale, Cat, Hınıs, Horasan, îspir, Karayazı, Köprüköy, Narman, Oltu, Olur, Pasinler, Pazaryolu, Senkaya, Tekman, Tortum ve Uzundere ilçelerinde bulunan Cicadellidae (Homoptera: Auchenorrhyncha) türleri üzerinde faunistik ve sistematik bir araştırmadır. incelenen türlerin yöredeki yayılışları, konukçuları veya habitatları ile Türkiye ve Dünyadaki yayılışları verilip, taksonomik öneme sahip vücut kısımları çizilerek, altfamilya. tribüs, cins ve tür teşhis anahtarları hazırlanmıştır. Araştırmada, Ulopinae, Iassinae, Dorycephalinae ve Cicadel linae 'dan l'er, Aphrodinae 'dan 3. Macropsinae 'dan 4, Agallinae 'dan 5, Idiocerinae 'dan 9, Typhlocybinae 'dan 14 ve De ltocepha linae 'dan 61 olmak üzere 10 altfamilyaya bağlı toplam 100 tür saptanmıştır. Bunlardan Anaceratagallia venosa (Fall.), A. brachyptera (Boh.), Idiocerus cupreus (Kbm. ), Empoasca rufescens Mel., Eupteryx calcarata (Oss.), Recilia horvathi (Then), Handianus arnoldii Em., Limnotettix aviger Em., Paralimnus pu lehe 11 us (Rey), Arthaldeus striifrons (Kbm.), Sorhoanus medius (M.R.) ve Mocuellua lingi Vilb. türleri ile Arthaldeus Rib. ve Sorhoanus Rlb. cinsleri Türkiye faunası için yeni kayıttır. Anaceratagallia leavis (Rib.), Aphrodes bicinetus (Sch.), Empoasca decipiens Paoli, Circulifer haematoceps (M.R.), Macrosteles leavis (Rib.), Hardya anatolica Zach., Neoaliturus fenestratus (H.-S.), Balclutha punctata (F. ), Limotettix striola (Zach.), Psammotettix striatus (L.), Ps. confinis (Dahi.) ve Ps. provincial is (Rib.) çalışma alanlarında en yaygın olan ve yüksek popülasyon oluş turabilen türlerdir. Cicadella viridis (L.), Handianus arnoldii Em. ve Artianus interstitialis (Germ.) türleri yaygın olmamakla birlikte, bazen yüksek popülasyon meydana getirdiği, Zyginidia eremita Zach. türüne ise sadece Oltu'daII düşük popülasyonda rastlanmasına karsın, Iğdır'da çok yüksek popülasyon oluşturduğu ve mısır bitkilerinde önemli zarara sebep olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Faunistic and Systematic Studies on The Cicadellidae (Homoptera: Auchenorrhyncha) in The Erzurum Province This is a faunal and systematic study of Cicidellidae (Homoptera: Auchenorrhyncha) in the province of Erzurum. The study was conducted in Erzurum (Central) and its towns, namely, Aşkale, Çat, Hınıs, Horasan» îspir, Karayazı, Köprüköy, Narman, Oltu, Olur, Pasinler, Pazaryolu, Senkaya, Tekman, Tortum and Uzundere. The identified specimens have been examined, and some of the body parts of taxonomic importance are drawn. In addition, their distribution in the research area, other part of the country and world is included. Keys to the subfamilies, tribes, genera and species are developed and incorporated. The present study contributes to a total of 100 species: Ulopinae, Iassinae, Dorycephal inae, Cicadellinae - 1 each. Aphrodinae - 3, Macropsinae - 4. Agallinae - 5, Idiocerinae - 9, Typhlocybinae - 14 and Deltocephalinae - 61. Among these, Anaceratagallia venosa (Fall.), A. brachyptera (Boh.), Idiocerus cupreus Kbm., Empoasca rufescens Mel., Eupteryx calcarata (Oss.). Recilia horvathi (Then). Handianus arnpldii Em., Limotettix aviger Em.. Paralimnus pulchellus (Rey), Arthaldeus. striifrons (Kbm.). Sorhoanus medius (M.R.) and Mocuellus lingi Vilb. are new records for Turkish fauna. The study also adds to our fauna 2 new genera, viz., Arthaldeus Rib. and Sorhoanus Rib. Anaceratagallia leavis (Rib.), Aphrodes bicinctus (Sch.), Empoasca decipiens Paoli. Circulifer haematoceps (M.R.), Macrosteles leavis (Rib.), Hardya anatolica Zach., Neoaliturus fenestratus (H.-S.), Balclutha punctata (F. ), Limotettix striola (Zach.), Psammotettix striatus (L.), Ps. confinis (Dahl. ) and Ps. provincialis (Rib.) were recordedIV to be widely spread and at times with high populations in the research site. Cicadella viridis (L.), Handianus arnoldii Em. and Artianus interstitialis (Germ.) were found to confine to some areas only and some times registered high populations. In Erzurum District Zyginidia eremita Zach. was recorded from Oltu, causing minor economic damage in view of its low population throughout. However, in Igdir it was found to cause economic damage to maize leaves.