Autotetraploid çayır yumağı (Festuca pratensis Huds.)'nın C2 generasyonunda bazı sitolojik ve morfolojik özelliklerin incelenmesi
  1. Tez No: 17487
  2. Yazar: SELMAN ÇUBUKÇUOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BİLAL DENİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu araştırma, autotetraploid çayır yumağı (Festuca pratensis Huds.J'nın C2 generasyo- nundaki aneuploid bitkilerin seçilmesi ve eutetraploid bitkiler ile diploid ve aneuploid- lerin bazı sitolojik ve morfolojik özellikler yönünden karşılaştırılması amacı ile yapılmıştır. Senu çeşidinin autotetraploid C2 generasyonuna ait toplam 500 tohum (50x10) ve kontrol olarak aynı çeşidin diploidlerinden 50 tohum büyütme kasasına ekilmiştir. Fideler belirli büyüklüğe eriştikten sonra öncelikle poliploid görünüşlü olanlardan başlanılmak üzere teker teker toprak saksılara şaşırtılmıştır. Somatik kromozomların sayılması için uygun büyüklüğe gelen bitkilerden kök ucu örnekleri alınmış ve mitotik kromozom incelemelerinde“kök ucu ezme”yöntemi kullanılmıştır. Meiotik özelliklerin incelenmesi için salkım örnekleri Camoy solüsyonunda Ökse edildikten sonra“acetoarmin ezme”yöntemi kullanılarak incelenmiştir. Farklı ploidi seviyelerindeki bitkileri bazı morfolojik özellikler yönünden karşılaştırmak için bitkiler klon halinde yetiştirilmiştir. Mitotik kromozom incelemeleri sonucunda bitkilerin % 48.67'sinin eutetraploid, % 43.77'sinin diploid, % 6.41*inin aneuploid ve % 1.13'ünün triploid olduğu saptanmıştır. Diploid çayır yumağı bitkilerinde meiosis (anafaz I ve tetrad) bölünme genellikle düzenli olmuş.ancak bunlarda düzenli meiosis ile tohum tutma arasında yakın bir ilgi bulunamamıştır. Oysa, tetraploidlerde meiotik düzensizlikler diploidlerden biraz daha fazla olmakla birlikte bunlarda tohum tutma oranı diploidlerine göre daha yüksek olmuştur. Normal krornozomlu anafaz grubu sayısı eutetraploidlerde aneuploidlerden,hyperploid- lerde de hypoploidlerden daha yüksek bulunmuştur. Boyanan çiçek tozu oram ise eutetraploidlerde hem diploid ve hem de aneuploid ve triploidlerden daha yüksek olmuştur. Eutetraploid bitkilerin diploidlerine göre daha gümrah geliştiği ve bu bitkilerde ortala ma kardeş sayısının diploid ve aneuploidlerden daha düşük olduğu halde yeşil ve kuru ot veriminin bunlardan daha yüksek olduğu belirlenmiştir. Eutetraploid bitkilerde salkım yapılarının daha büyük ve salkım ekseni uzunluğu ile salkım sıklığı, salkımda bulunan başakcık, çiçek ve tohum sayısının diploidlerinden daha yüksek olduğu saptan mıştır. Tohumların 1000-tane ağırlığı eutetraploidler ile aneuploidlerde diploidlerden daha yüksek olduğu halde çimlenme gücü yönünden yalnızca tetraploid ve diploidler ile aneuploidler arasındaki fark önemli olmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to select aneuploid plants from the C2 generation of autotetraploid meadow fescue (Festuca pratensis Huds.) and to compare eutetraploid plants with diploids and aneuploids in terms of some cytological and morphological characteristics. A total of 500 (50x10) seeds from the autotetraploid C2 generation of Senu variety and 50 seeds from the diploid of the same variety were sown into the growth flats. After certain growth, the seedlings were individually transfered to pots starting from the ones with a poliploid sight. In order to count somatic chromosomes, root-tip samples were taken from the plants with proper growth and“root-tip squash”method was used in the observation of mitotic chromosomes. In order to study meiotic properties, after the fixation of panicle sample in Carnoy solution,“aceto-carmin squash”method was used. The plants were grown in clons to compare the plants with diffrent ploidi levels in terms of some morphological properties. As a result of mitotic chromosome observation it was found that 48.67 % of the plants were eutetraploid, 43.77 % diploid, 6.41 % aneuploid and 1.13 % triploid. In the diploid meadow fescue plants meiotic (anaphase I and tetrad) division was generally regular but a close relationship between the regular meiosis and seed set could not be found. However in the tetraploids although meiotic irregularities were somewhat greater than diploids, the seed set rate was higher than the diploids. The number of anaphase groups with normal chromosomes was found greater in eutetraploid than aneuploids and hyperploids than hypoploids. Stained pollen rate was higher in eutetraploids than both in diploids and in aneuploids and triploids. It was determined that eutetraploid plants grew more abundantly than their diploids and that although the avarage tiller number was less in these plants than diploids and aneuploids, fresh matter and herbage yield was higher than these. It was also found that in eutetraploid plants panicle structures were bigger and that rachis and panicle density, spicula and seed set number were greater than their diploids. Although 1000- grain weight of seeds was greater in eutetraploids and aneuploids than diploids, the difference only between tetraploids and diploids and aneuploids from the seed germination standpoint was found to be important.