Stratejik planlama çalışmalarının çalışanlara yansıması: Hacettepe Üniversitesi örneği
Reflections of strategic management studies on employees: The case of Hacettepe University
  1. Tez No: 174882
  2. Yazar: SULTAN AKSOY
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. MEHMET DEVRİM AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Stratejik planlama ve stratejik yönetim, modern yönetim anlayışının getirdiği önemli yaklaşımlardan biridir. Stratejik yönetim alanında 1980'lerden sonra literatüre giren eserler incelendiğinde hemen hepsinin yaklaşımın doğuşunu, değişen dünyaya, başta teknolojik değişiklikler olmak üzere, sosyal, kültürel ve ekonomik alanda yaşanan değişmelere bağladığı görülür. Strateji kavramının insan kaynaklan yönetimi kavramı ile bir arada kullanılmaya başlanması da 1980'lere rastlar. Özellikle ABD 'de çok uluslu şirketlerin rekabet ortamında örgütlerin ellerindeki insan kaynaklarım nasıl daha etkin kullanarak piyasada üstünlük sağlayabileceklerini ve gelişen teknoloji karşısında insan kaynaklarının niteliğini iyileştirebileceklerini sorgulamaları sonucunda, insan kaynaklan yönetimine stratejik bir bakış açısı ile yaklaşmak zorunluluk halini almıştır. Aynı zorunluluk, dünyada yaşanan bu gelişmeler paralelinde Türk kamu personel rejimi için de söz konusudur. Türk kamu personel rejimi açısından, 5018 sayılı 10/12/2003 tarihli Kamu Malî Yönetimi ve Kontrol Kanunu'nda öngörülen stratejik planlama çalışmalar oldukça önemli bir yere sahiptir. Bu kanunun öncülüğünde 2003/14 ve 2004/37 sayılı Yüksek Planlama Kurulu Kararlan doğrultusunda Hacettepe Üniversitesi 'nin de yer aldığı 8 kamu idaresinde stratejik planlama pilot çalışmalar başlatılmıştır. Bu kapsamda, tezin ilk üç bölümünde oluşturulan teorik çerçevenin ardından uygulamadaki durumu tespit edebilmek amacıyla Hacettepe Üniversitesi'nde bir anket çalışması yürütülmüş, stratejik planlama çalışmaların çalışanlara yansımaları değerlendirilmiştir. Sonuç olarak bu çalışmanın bulgulan, kamu kesiminde stratejik planlama çalışmaların, kamu personel rejiminin daha çağdaş bir yapıya kavuşması açısından da önemli bir dönüşüm sürecini temsil ettiğini göstermektedir. Anahtar Sözcükler Stratejik Planlama, Stratejik Yönetim, Stratejik İnsan Kaynaklan Yönetimi
Özet (Çeviri)
Strategic planning and strategic management approach is one of the most important models of modern management perspective. Most of the works of strategic management published after 1980 relate the emergence of strategic management with the changing world (especially the technological developments and transformation in social, cultural and economic fields). The use of the strategy concept together with the concept of human resources management has occurred during 1980s. In this period, the search for the question of“how to improve the qualifications of human resources?”has ended up with a clear answer;“the necessity of a strategic approach to human resources”. Today, parallel to the specified progress in the modern industrial world, the same necessity is also valid for the Turkish personnel regime. In this framework, strategic planning approach at the Act 5018 (titled Public Financial Administration and Control Act) may be an important tool in overcoming main defects of current personnel system. With the acceleration of this Act, and parallel to the verdicts (2003/14 and 2004/37) of High Planning Council, eight public agencies including Hacettepe University have started their strategic planning studies. In this thesis, after a theoretical examination at the first three chapters, a field analysis has been conducted at Hacettepe University in order to assess the situation in practice and to evaluate the repercussions of strategic planning studies to human resources management. As a conclusion, findings of this study demonstrate that strategic planning approach in public sector may also represent an important turning point in the process of transforming the public personnel system into a more modern one. Key Words Strategic Planning, Strategic Management, Strategic Human Resource Management