Türk modernleşme sürecinde aydınların kadın sorunu algılamalarının sosyolojik analizi
Sociological analyse of Turkish intellectuals how to percieve the woman issue in the Turkish modernization process
  1. Tez No: 174899
  2. Yazar: TÜLAY UZUN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ABDULKERİM SÖNMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu çalışma aydınların ve entelektüellerin Türkiye'de kadın sorununa dair görüşlerininsosyolojik bir analizini yapmaktadır. Böylece kadının değişen toplumsal koşullara göreşekillenen yeni konumu ve özelliklerinin modernleşme sürecinde dolaylı olarakincelenmesini yapmaktadır.Türkiye'de modernleşme Osmanlı Döneminden başlayarak Cumhuriyet ve ardından 1980'li yıllara kadar uzanmaktadır. Bu süreç tıpkı bir zincirin halkaları gibi bir bütünlük arz etmektedir. 1980'li yıllardaki Sol kesim aydınların, İslamcı aydınların, Liberalaydınların kadına bakışı da bu halkalardan olup modernlik anlayışını belirleme de etkiliolmuşlardır.Osmanlı aydınlan tarafından ezilen-sömürülen kesim olarak görülen kadın, Cumhuriyet döneminde ülke kalkınmasında rol oynayan yurttaş kimliğini kazanmış, 1980'lerde ise sivil toplumun inşasında bireysel kimliği ile ön plana çıkarılmıştır. Böylece aydınların kadına bakışı dönemlerin zihniyet değişikliklerine göre şekillenmiştir.Anahtar Sözcükler Aydın, Kadın, Modernleşme, Konum, Kimlik
Özet (Çeviri)
This study makes a sociological analyse of Turkish Intellectuals ideas how to thinkabout the woman issue in Turkey. Therefore it investigates the new placement of woman being formed according to changing conditions and their properties in the modernization process.The modernization in Turkey starts from Ottoman period to Repuclic period and goeson up to the years 1980. This process looks like rings of a chain supplemented by eachother. In 1980s the opinion of leftist, islamic and liberals intellectuals about the woman was one of these rings and influenced the determination of modernity.Having being colonized and exploited by Ottoman intellectuals, woman gained heridentity as a citizienship which was efficient in develiping during the Republic period.In1980s, the women took their place in the development of society as an individual.Finally, the points view of intellectuals about the women have been formed according to the changes of the minds in the periods.Key Words Intellectual, Woman, Modernity, Placement, Identity.