Çocuk oyun alanlarının iç mekan ve yakın çevrede oluşumu
Formation of playgrounds in interior and exterior
- Tez No: 174900
- Danışmanlar: PROF. MÜGE BOZDAYI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu tezin amacı, çocukların ruhsal ve bedensel gelişimini sağlıklı olarak sürdürebilmeleri ve oyun kalitesinin arttırılabilmesi için çocuk oyun alanları tasarım kriterlerini ortaya koymaktır. Bu bağlamda, ilk bölümde çocuk ve oyun kavramları, çocuğun gelişim evreleri ve çocuk - mekan ilişkisi; ikinci bölümde oyunun çocuk gelişimi üzerindeki etkileri incelenmiştir. Tüm bunlara paralel olarak üçüncü bölümde çocuk oyun alanları için genel tasarım kriterleri belirlenmiş, iç mekanda ve dış mekanda oyun alanlarının oluşumu ve farklılaşması üzerinde durulmuştur. Son bölümde ise Ankara'da ve Dünya'da çocuk oyun alanları örneklenmiştir. Bu alanların oyun alanı kriterlerine uygunluğu, yerinde inceleme ve literatürlerden alınan bilgilerle analiz edilmiştir.Anahtar Sözcükler Çocuk, Oyun, Mekan, Tasarım.
Özet (Çeviri)
The purpose of the thesis is putting forward design criterions of playgrounds for children to maintain physological and physical developments healthly and to increase play quality. In the first section, child and play concepts, developments phases of child and relation between child and the place; in the second section the effects of play on child were examined. In addition to this, in the third section general design criterions for playgrounds were determined, formation and becoming different of playgrounds in interior and exterior places were considered. In the last section, playgrounds in Ankara and the world were sampling. Appropriateness of this places for playgrounds criteria were analysed by examining in its place and by knowledges from literatures. Key Words Child, Play, Playground, Place, Design.