Erzurum ve çevresindeki Coccinellidae (Coleoptera) faunasının tesbiti üzerinde çalışmalar
  1. Tez No: 17490
  2. Yazar: GÜRSEL ÇETİN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. HİKMET ÖZBEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Zooloji, Zoology
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 36
Özet
ÖZET Bu ç alışına, Srzurun Ovası ile Aşkale, Çat, Hınıs, Horasan, İspir, Karayazı, Karınan, Oltu, Olur ^Pasinler, Pazaryolu, Şenkaya, Te kman, Tortum ve Uzun.de re ilçelerinde Coccinellidae( Cole opt era) fa unasını tesbit amacıyla 1989-1990 yılları arasında yapılmış tır* * Böcekler otsu bitkilerden atrapla süpürülerek ağaç ve çalı- lardan ise at rap torbası gergin olarak dallar altına tutu lup yavaş.ça dala -vurularak 'toplanmıştır., Araştırmada, Coccinellinae alt familyasından Adalia bipunctata (Linnaeus), Adalia fasciato-qunctata:“reveller!,Mulsant).Adonia variegata ( Goe se ), Brumus octosignatus (Gebler), Bulaea iic- nat sbhovi (Hummel), Coccinella distinota İ galdermanaWIocci--.ne İla se-ptempunctata (!»* Tv*£öc cine İla., undecimpunctata (L,)$ Coccinula ouatuor&e ci&pustulat a (I»»)» Cobcinula sinustomar- ginata ( gald^Qh^Bxochomus nigromaculatua (Goeae)9 Exochomus cuadrinustulatus (I-)., Harmonia quadripunctata (Pont oppidan) Hippodamia- 1 rede cimpunctata (!.”), Hyperaspie ouadriaaculatus iRedtenbacier,» Platynaspis luteorubro (Goeze), Propylaea qu- at ucrde cimpuncta (L«) Psyllobora yiqiixtiduopunctata (L.) Scymnus apetzi (Muis«5 Scymnus pallipedif ormis Gunther, Scvm- nus ouadriquttatus (Pursch and Kreıss!), Scymnus rubromacu- 3Latus (Goeze), Scymnus (îîephus sp.)» Semiadalia undecimnofra- taj Schneider, Stethcrus punctillum (7/eise)« Synharmonia ccng- lobata (L.)» Synharmonia oncina (Oiivieri) ve Vibidia duode- cimguttata (Poda)^Bpilachninae alt familyasından ise Cynege- tis icrpunctata (L.)? 'Eenosepilackna argus (Gecffr.) re Sub- coccînella viaintiquatucrpunctata :ftl»“) o İmale üsere toplan 31 tür bulurunuştur. C« ismine t at a ve Eoararus türleri Türkiye faunası için yeni kayıtlardır» 5u çalışmada bulunan, Coccinellinae alt familyasına bağlı 23 türden 25% i avcı, diğer üçü ise değişik şekillerde beslen mektedirler* Epilachninae alt familya sına bağlı olan 3 tür ise fit of ağdır. Avcı türlerden olan A ttvarl.gs:ata»C. sept am-II punctata ”ve F, q uat orde cisrounct at a digar- turlara oranla o" dukça yaygsjs Ta yoğun populasyon o istinsahtadırlar.
Özet (Çeviri)
III SUMMARY Contributions to the Pauna of Cocci aellidae(Coleoptera) i a the Vicinity af ürzurum. T'h±s study was conducted to da terrains the Cocclsellidae fauna of 3rzurura Plain and Aşkale s Çat, Hxna.3, Horasan, İspir, Karayazı Sarınan, Oltu, Olur, Pasinle r, Pasaryoiu, ş snkaya, T e kasa. Tortun and Uzunda re towns during 1939-1990. T“.Adult codeine llitjs=we-r3' collected from herbaceous plants with a sweep-net. In order to obtain coccinellids from trses and bushes, a few branches- of each plant species were shâkenzjö^rons-Ly and fallen adults were collected from a ”sheet spread: on the ground ;îhi3“'study recorded 31 species belonging to subfamily^Coc^ cillinae,.Adalia_b^.T>-nnctatj=' (Tnnnaaua )^, Adalia ~f aselat opunc^- tata revalieri Mulsant «Adonia Yariegata(Gosze),3ruau3 octc- signatus (Gebler) «Bulaea lichatschoTriÇHummel) »Coccinella:ndiatlncta>,galderman«Coccinella sent anrounctataflr» ).Coccinel^ IXa undecija.maictata( S.).Cöccinuia quatuorda cimpuatulat e ( L« )^- C ocoinula”~3inuat omarginataC Paid. ).Bxochomus nigromaculatug- _i (Goeze) «Exochomua quadripuatulatus (. £-« )-^Harmonia~ouadripunc- - tatafPuntoppidan), HİTroodamia t re de cimpunctata (-1^-), Hyoexas-^- ?^3- auadriaaculatus gadt enbacher «Plat ynaspis luteorubro ( Goe zeTvPropylaea quatuordecimpuncta(L;).Psyllobora vioin- t iduQ-punct at a ( L. ), Scymnus apetzi(Mula.), Scymnus -pallitaedi- formts Günther. Scymnus quadriouatt atus ( Pursjchland Xrexssel) Scymnus rubromaculatus ( Goe ze ) jSc^mnusCHephus sp.) t Semiada- lia unde cimnotata Schneider, Stethorus punctillum(Weise).Syn- harmonia conglobata( L. ), Synharmoniâr"oncina( OlivTeri)..Yibi - dia duodecimguttata( Poda) and Epilachninae Cynegetiş irnpunc- tata(I.) «Henoseoilachna argus( Ge off r. ), Subcoccine 11a via in- tiquatuort)unatata(L,). Two STsecie3,yİ5»C »iapuactata and H.argus are new records for the Turkisa fauna «Three species,viz,A,Yariegata.C,sep-iv tamtmnctata and. £. onat ördecinrounct ata were recorded to be of common occurrence in the study site.