Switching transients in power systems
  1. Tez No: 17510
  2. Yazar: MEHMET TUMAY
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. UĞUR ÜNVER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
ÖZET GÜÇ SİSTEMLERİNDE MEYDANA GELEN MANEVRA AŞIRI GERİLİMLERİ TÜMAY, Mehmet Yüksek Lisans Tezi, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü Tez Yöneticisi : Doç. Dr. M. Uğur ÜNVER Bu tezde bir yeraltı kablosuyla, buna bağlı bir trafo ele al inmiş ve sistemin herhangi bir ucundan enerji verildiği zaman muhtelif noktalarda meydana gelen aşırı gerilimler incelenmiştir. Çözüm metodu olarak tadil edilmiş Fourier transform metodu kullanılmıştır. Çözüm metodu, sistemin frekansa bağlı seri empedans ve şönt admitans parametrelerini gözönüne almaktadır. Ele alınan yeraltı enerji kablosu kılıfı çapraz bağlıdır. Trafo ise, bir yük olarak kablo ucunda düşünülmüştür. Kablo uzunluğu, üreteç empedansi, kompanzasyon reaktörleri gibi değişik sistem parametrelerinin kablo-trafo systeminde meydana gelen aşıri gerilimleri nasıl etkilediği incelenmiştir. Anahtar Kelimeler s Manevra aşıri ger i limi, tadi 1 edilmiş Fourier transform, Modal analiz, Enerji kablosu iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT SWITCHING TRANSIENTS IN POWER SYSTEMS TUMAY, Mehmet M.S. in Electrical and Electronic Engineering Supervisor s Assoc. Prof. Dr. M.Ugur UNVER February 1991, 130 pages In this thesis, transient overvoltages due to switching operations in underground power cable/transformer systems are investigated, when energization is done from cable or transformer side. Solution method is the use of the modified Fourier transform method. The method of solution takes into account frequency dependence of series impedance and shunt admittance parameters. Special attention is given to the cross-bonded cables. Transformer is connected to the cable end and taken as a load. The effect of various system parameters, such as, cable length, source impedance, shunt compensation on the transient performance of the underground cable/transformer systems are investigated. Key Words : Switching transient, modified Fourier transform, Modal analysis, Cross-bonded cable. Ifi